De monographie geeft een beknopt overzicht van inrichting en doel van duurzame werken, welke in bergterrein toepassing kunnen vinden. De schrijver heeft hierbij het oog op het bergterrein van Java en verzuimt niet te wijzen op hetgeen uit den wereldoorlog op dit gebied te .leeien valt. Zeer terecht waarschuwt hij tegen het zware worpgeschut, dat ook een B V. naar Java zal voeren; men mag zich niet blootstellen aan verrassingen, welke de oorlog in 1914 in dit opzicht aan de bondgenooten gebracht heeft. In aan sluiting hiermede willen wij nog eens wijzen op de Japanners, die in het najaar van 1914 houwitsers van 20, 24 en 28 cM. voor de stelling van Tsingtao brachten; wel was de afstand, waarover deze vuurmonden vervoerd moesten worden, niet bijzonder groot naar schatting 50 a 60 K. M. maar de wegen waren zoo slecht, dat voor dit vervoer eene smalspoorbaan noodig was (1). Dank zij hun spoorwegtroepen was noch het aanleggen, noch het herstellen van de groote schade door bandjir's veroorzaakt, een overwegend bezwaar en wat de Japanners tusschen de Laoshan-baai en Tsingtao vermoch ten, zullen zij ook kunnen verrichten in een land, waar het wegennet veel beter, dan daar is Het is dan ook begrijpelijk, dat de schrijver in een permanent steunpunt dekkingen van 1,2 M. gewapend beton verlangt, naar zijn eigen zeggen voor het behandelde oorlogsgeval vrij zwaar, doch hij betoogt, dat nimmer met een minimum mag worden volstaan, aangezien het verloop van den slag ook anders kan zijn, dan men zich bij den aanleg dezer werken voorstelt, ter wijl ook rekening moet worden gehouden met toekomstige uitbrei ding en verbetering der aanvalsmiddelen, meer in het bijzonder van de zware artillerie van het vijandelijke veldleger. Een andere belangrijk zaak, welke de monographic nog eens naar voren brengt, is de artilleriebewapening in bergterrein. „Wegens het groote aantal doode hoeken, die de aanvallende artillerie en in fanterie ten goede komen, kan het gebruik van lange kanonnen slechts uitzondering zijn" heet het zeer terecht op blz. 7. Ook voor de na- bijverdediging is worpgeschut noodzakelijk; voor dat geval wenscht de schrijver een kaliber van 10,5 cM. Het is voor ons wel niets nieuws, wat hier verkondigd wordt: reeds is meermalen, o.a. in dit tijdschrift, gewezen op de behoefte aan veel worpgeschut, doch de uitkom sten laten zich nog steeds wachten; ieder, die op de hoogte van ons geschut is, weet daar alles van. Laten wij hopen, dat deze tegen stelling tusschen theorie en practijk spoedig moge verdwijnen Het belangrijkste onderdeel der monographic is de toepassing van de regels voor de inrichting eener duurzaam versterkte stelling op een bepaald geval, waarvoor gekozen is de afsluiting van de toegangen Tjongeang- Legok, Tomo.- Legok en Sitoe Radja-Soe- medang, m.a.w. de toegangen van Cheribon naar de Bandoengsche hoogvlakte over Tomo - Soemedang De schrijver stelt daarbij de volgende beginselen op den.voorgrond: 1) Zie verder I. M. T., Extra-Bijlage No. 38. I. M. T. 63 1917. 935

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 69