Ouerzicht uan Dederlandsche militaire Tijdschriften. Artilleristisch Tijdschrift. (Eerste jaargang no. I.) (Juli-Augustus 1917). Dit nieuwe tijdschrift, onder redactie van de kapiteins der artil lerie Carstens en Westerveld, beoogt blijkens het voorwoord der redactie het behandelen van vraagstukken zoowel op technisch als op tactisch-artilleristisch gebied, terwijl ook de verlofsofficieren daarin datgene zullen aantreffen, wat in het bijzonder te hunner voorlichting is bestemd. De redactie spreekt de hoop uit, dat de naam van het tijdschrift geen aanleiding zal zijn, dat het uitsluitend door artilleristen ter hand genomen zal worden, daar zulks in strijd zou zijn met hare bedoelingen. „Vele vraagstukken op artilleristisch gebied toch moe ten worden gerangschikt onder de algemeen militaire. De artillerie vervult in het hedendaagsche gevecht een zoo gewichtige rol, dat de kennis van het gebruik en de eigenschappen der artillerie ge meengoed van eiken officier moeten zijn" (uit het voorwoord). Voorloopig zal het tijdschrift, dat uitgegeven wordt door de firma van Holkema en Warendorf te Amsterdam en f5.— per jaargang kost, om de twee maanden verschijnen. Als vaste medewerkers vinden we vermeld den kapitein van den Generalen Staf Schuurman, de kapiteins der Artillerie Oudendijk, Higly, Nauta Pieter, Roldanus, Portheine en van Rappard| zoomede den eersten luitenant van dat wapen Carstens. Voor het eerste nummer heeft de redactie zich, zooals uit het ondervolgende moge blijken, de medewerking verzekerd van eenige kopstukken der Nederlandsche Artillerie. Als eerste artikel treffen we aan: „Denkbeelden over motor-artil lerie." door J. C. Logger Na in het algemeen aangegeven te hebben, waarom motor-artillerie niet aan dezelfde eischen van beweegbaar heid kan voldoen als geschut met paardentractie, en vervolgens de grenzen te hebben besproken van het kaliber, dat nog zonder be zwaar door alle terreinen moet kunnen worden verplaatst (door Schr. voorloopig op 12 cM. gesteld), behandelt Schr. achtereenvolgens drie methoden, waarop van mechanische kracht voor het verplaatsen van geschut kan worden gebruik gemaakt, nl. 938

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 72