Militaire Spectator No. 8 Augustus 1917.) De aflevering opent met het vervolg en slot van het opstel „Luik" van Kap. Baron van Voorst tot Voorst. Ook dit deel van het opstel is zeer belangwekkend; achtereenvolgens worden behandeld: a. het spoorwegvervoer van den aanvaller, waarbij Schr., ria het aangeven van de gevolgde trajecten en het gebezigd aantal treinen, de vraag stelt, waarom waar inderdaad gesproken kan worden van een berenning van Luik per spoor daarvoor niet van 2 grenskorpeen in hun geheel gebruik werd gemaakt, in plaats van ver uit het achterland 6 versterkte brigades van 6 verschillende legerkorpsen aan te voeren, een vraag, waarvoor Schr. in een viertal punten het antwoord meent te kunnen vinden; b. opmarsch van den aanvaller op 4 Augustus, op die dag werd veel van het uithoudingsvermogen der troepen gevergd; c. maatregelen van den verdediger op 4 Augustus; d. nacht van 4 op 5 Augustus (afgeslagen aanval van de 27e Inf. Brigvoorbereiding van den overtocht over de Maas van de 34ste Inf. Brig.); e. 5 Augustus onderhandelingen over de overgave van de stad; cavalerie en infanterie der Duitschers trekken over de Maas ten N. van Luik; f. nacht 5/6 Augustus algemeene aanval met opdracht om, koste wat het wil, door te breken. Uit de verdere beschrijving van den aanval waarbij ook de stoutmoedige „coup" van enkele Duitsche officieren en manschappen tegen het Belgische stellinghoofdkwartier en de gevolgen daarvan (o a moreele indruk) worden gememoreerd komt duidelijk uit, hoe het bij dien aanval „een dubbeltje op zijn kant" geweest is en hoe na hevigen strijd slechts de brigade, waarbij zich de comman dant van het Maasleger, von Emmich, en zijn chef van den staf Ludendorff bevonden, in den morgen van 7 Augustus de stad wist binnen te dringen. Hoe verleidelijk het ook zijn moge om meerdere bijzonderheden uit het interessante opstel aan te halen, moeten we ons kortheids halve bepalen tot de vermelding van de nog volgende hoofds'uk ken: verdere maatregelen, de forten en beschouwingen, waarin eenige uit het lot van Luik te putten lessen, speciaal voor ons va derland, ter sprake komen. Het volgend artikel „Verkenning uit vliegtuigen" door luit. Voorwalt geeft meer dan de titel doet vermoeden en bevat zoovele we tenswaardigheden op het gebied der aviatiek, dat we het artikel krachtig aanbevelen in de belangstelling van onze lezers en zulks te eerder, waar het door den overvloed van markante bijzonder heden moeilijk valt een resumé van den inhoud te geven, zoodat we slechts enkele grepen zullen doen. Beschrijving van de verschillende vliegtuigtypen (bombardements vliegtuigen, enz.) en de eischen aan die typen en hunne bestuurders te stellen. 941

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 75