Mededeeling, dat men in Frankrijk en Duitschland er meer en meer toe overgaat uitsluitend beroeps- en reserveoffieieren op te leiden tot vlieger; burgers komen in het geheel niet meer in aan merking, terwijl de ervaring met de opleiding van mindere mili tairen minder gunstig geweest schijnt te zijn. Samenwerking tusschen vlieger en waarnemer (teekens, thermo- telefoon). Verklaring van het verschijnsel „gaten in de lucht". Ten slotte halen we nog aan: .,In atmosferische invloeden moet ook de oorzaak gezocht worden, dat men in bijna alle landen afgezien heeft van het denkbeeld om de waarnemers te leeren vliegen" en „Voor de bediening der mi trailleursalsmede voor het bommenwerpen op vijandelijke doelen kunnen met succes onderofficieren en minderen worden op geleid. Het zou dan ook geen doel hebben om een officier van den generalen staf, die tot waarnemer uit vliegtuigen is opgeleid, tevens te oefenen in het werpen van bommen, omdat het verkeerd zou zijn, zijn leven en intellect in gevaar te brengen voor zulk betrekkelijk ondergeschikt werk". Het artikel bevat foto's van verkenningsvliegtuigen en opnamen van uit een vliegtuig. „Le feu", een waardeerende bespreking door Kol. DE Block van het in Europa grooten opgang makend boek van dien titel (met den on-r dertitel „Journal d'une escouade") van den auteur Henri Barbusse. (Voorzoover wij weten is dit boek nog niet in Indië verkrijgbaar; het is besteld voor de bibliotheek van het D. v. O.) F. bepleit in een kort artikeltje „„Veterinaire dienst in het Neder- landsche Leger" zelfstandigheid van dezen dienst met uitbreiding van het aantal hoofdofficiersplaatsen. Kapitein Froger geeft „„Eenige opmerkingen over „De inrichting eener stelling, die frontaal moet voor den aangevallen" (zie Juni- nummer 1917 M.S.)"" (1). Schr. is het in vele opzichten niet eens met kapitein Preij, den schrijver van het aangehaald artikel, en licht uitvoerig zijne meening toe. Twee nieuwe soorten prikkeldraadversperringen worden door den luit. der genie Wijnbergen beschreven in zijn opstel „Prikkel draadversperringen". Met loslating van de vroegere, veel tijd voor aanleg eischende versperringen met strak-gespannen draden is men nu gekomen tot toepassing van het cilindersysteem met niet gespannen draden, dat veel vlugger aanleg mogelijk maakt. Teeke- ningen en foto's verduidelijken de beschrijving. Ten slotte het op 25 Juli 1917 afgesloten Militair Politiek Maand overzicht, dat o. m. beschouwingen bevat over verliezen en aanvulling bij de legers van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije. (1) Zie „Overzicht October-aflevering bldz 793. 942

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 76