opgelost in alcohol, als geneesmiddel tegen hoofdpijn aanwendde. In zuiveren staat is het door vloeibaarheid en gevoeligheid voor schokken lastig te behandelen, zoodat het met andere stoffen vermengd wordt. Zoo fabriceerde de Zweedsche scheikundige Alfred Nobel na jarenlangen, moeilijken arbeid in 1867 het kiezelgoerdynamiet, dat uit 75 nitroglycerine en 25 kiezelgoer, een scherp grauw poeder, gevormd uit kleine schelpjes, bestaat. In 1878 vond Nobel springgelatine uit en werd deze stof door den toenmaligen Oos- tenrijkschen kapitein Hesz en de scheikundigen Siersch en Roth voor militair gebruik geschikt gemaakt. Springgelatine bestaat uit eene warme vermenging van 93 ni troglycerine en 7% collodiumwol of oplosbaar schietkatoen (1). De stof is taai, geleiachtig, min of meer doorschijnend en geel van kleur; het s.g. 1.6. Gekamferde springgelatine bestaat uit 96 springgelatine met 4 kamfer. De kamfertoevoeging maakt de springgelatine aanzienlijk minder gevoelig voor schokken en stooten; zij moet echter zeer nauwkeurig geschieden, daar de minste hoeveelheid, welke te veel wordt verwerkt, de ontplofbaarheid geheel zou doen verliezen. De gekamferde springgelatine bezit de volgende eigenschappen. De ongevoeligheid voor schokken en stooten is zoo gering, dat geen ontploffing plaats heeft, indien zij getroffen wordt door een geweer kogel op korten afstand afgeschoten. Zij kan gebogen, geklemd, geworpen of gesneden worden zonder eenige voorzorg. Hoeveelheden van Wi KG. kunnen worden verbrand zonder tot ontploffing te geraken; dit geschiedt door eenvoudige aanraking met vuur; zij verbrandt dan zeer fel onder afscheiding van veel roet. Grootere hoeveelheden beginnen eveneens te verbranden, doch ontploffen ten slotte, evenals de kleinste hoeveelheid, die ingesloten is. Bij langzame verhitting kan zij worden blootgesteld aan temperaturen tot 330° C.bij plotselinge verhitting volgt detonatie reeds bij 240° C. De detonatie-temperatuur bedraagt 3200° C; de ontploffingssnel heid is 7700 M. per seconde. Noch onder water, noch onder druk, noch bij bevriezing wordt de nitroglycerine uitgedreven. Indien springgelatine onder de nagels komt, veroorzaakt zij bij den mensch hoofdpijn; deze ontstaat ook bij inademing van de ontploffings- of verbrandingsgassen, zoodat het aanbeveling verdient het vertrek, waar springproeven hebben plaats gevonden, goed te ventileeren, (1) Collodiumwol ontstaat door de inwerking van salpeterzuur op cellu lose zoodanig, dat de verkregen nitrocellulose 10 a 12^ o/o stikstof bevat. 874

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 8