onveranderlijk met de blauwgroene tint zijn overdekt Met de dicht heid van de begroeiing werd dus geen rekening gehouden. Nu zouden, volgens het voorgaande, op al deze terreinen troepen bewegingen zijn uitgesloten, hetgeen reeds op zich zelf moeilijk geheel in overeenstemming met de werkelijkheid kan worden ge noemd. Bovendien is de tijd, dat zwaar terrein en bosschen, in het al gemeen, als onoverkomelijke hinderpalen voor de beweging van troepen werden beschouwd, reeds lang voorbij. Wij zelf brachten in onze oorlogen met den Inlandschen vijand meermalen een niet on aanzienlijke troepenmacht over bergen en door wouden op de plaats, die wij wilden bereiken (o. m. bij den tocht naar Tangsé Augustus 1898). Waar nu in den tegenwoordigen tijd de oorlog met de grootst mogelijke energieontwikkeling wordt gevoerd, moeten wij van een eventueelen tegenstander verwachten, dat hij zich eveneens niet door de moeilijkheden van het terrein zal laten weerhouden. Ik verwijs in dit verband naar een recent voorbeeld uit den bewe gingsoorlog, n 1. de vermeestering van den Rooden Torenpas door de Duitschers. Het wil mij dan ook voorkomen, dat onze beboschte bergter- reinen, in het algemeen, slechts als een beletsel voor troepenbewe gingen mogen worden beschouwd, wanneer deze op groote schaal en over groote afstanden moeten worden ondernomen. 2°. dat kreupelhout en kreupelbosch onveranderlijk van de gele tint zijn voorzien. Deze begroeiing zou dus geen gezichtsdekking geven, doch troe penbeweging toelaten? Ook dit kan moeilijk in overeenstemming met de werkelijkheid worden genoemd. Er bestaat hoog en laag kreupelhout (zelfs de veelvuldig voorkomende Sahara ofTemblehan kan meer dan manshoogte bereiken) en over troepenbewegingen in een kreupelbosch zullen wij maar zwijgen. 3°. dat met de gele tint ook terreinen zijn overdekt, welke door hunne verticale gesteldheid voor troepenbeweging minder geschikt blijken te zijn. Men raadplege o. m. de kaart van Ambarawa en Salatiga en om streken, meer in het bijzonder het zware ravijn onmiddellijk ten Wes ten van den G. Soeralaja. De gebezigde combinatie van de eigenschappen, welke het terrein kan hebben met betrekking tot gezichtsdekking en toegankelijkheid voor troepenbeweging, kan dus niet op de kaart van toepassing worden geacht; de andere nog mogelijke combinatie nog minder. 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 27