mag voorts niet uit het oog worden verloren, dat de hoofdstrijd met een eventueelen buitenlandschen tegenstander zich zal afspelen voor en nabij de hoofdaderen van het verkeer, zoodat het grootste ge- gedeelte van de met de genoemde tinten bedekte terreinen nooit het tooneel van een militaire actie van eenige beteekenis zal vor men (ook zelfs niet tegen een mogelijken I. V.) In dit licht beschouwd, moet worden erkend, dat het voor ons van weinig tactisch belang is, dat met een oogopslag alle terreinen kunnen worden beoordeeld met betrekking tot de overzichtelijkheid van de begroeiing. Hierbij komt tevens nog een andere omstandigheid ter sprake. Zooals wel aan een ieder, die de tegenwoordige stafkaart eens heeft bekeken, zal zijn opgevallen, bleven verschillende terreiinge- deelten voor belegging met de blauwgroene en gele kleuren gespaard, n.l. de sawah's en ae droge bouwgronden. Wel komen hier en daar ook terreingedeelten voor, waarvan niet is aan te nemen, dat zij als droge bouwgronden in gebruik zijn en die desniettemin niet zijn voor zien van één der genoemde tinten, maar zulks zal wel aan een omissie moeten worden toegeschreven (1). Omtrent het al dan niet overzichtelijk zijn van de begroeiing van sawah's en droge bouw gronden, echter, zwijgt de kaart met voorbedachten rade, omdat de begroeiing van deze terreinen nu eens laag, dan weer hoog kan zijn (2). Nu wil ongelukkigerwijs de logica, dat juist deze beide soorten van bouwgrond een aanzienlijk contigent opleveren van de terreinen om en nabij de hoofdaderen van het verkeer, zoodat op de cardi- nale punten, waar zich de beste gelegenheid aanbiedt ons eens voor te lichten omtrent de hoogte van de begroeiing, de blauwgroene en gele kleuren ons grootendeels in den steek laten '3'. Behalve de besproken tinten, komen op de kaart de teekens, welke de begroeiing aangeven, voor. Deze teekens zijn jaren en jaren in gebruik, hebben altijd goed voldaan en zijn aan de gebrui kers van onze stafkaart bekend (tenminste dit mag als norm veilig Men ga de hellingen van Soembing en Merbaboe op de kaart van Magelang en omstreken, respectievelijk die van Ambarawa en Salatiga en omstreken, eens na. (2) Intuschen moet worden opgemerkt, dat er streken zijn, waar de rijstvelden uitsluitend met laag gewas worden beplant. (3/ Ter illustratie raadplege men eens op de kaart het voorterrein van eenige traditioneele slagvelden op Java, als daar zijn: Gembol, G. Poeser, Gekbrong, Petoekangan, etc, 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 30