Welnu, dan behooren zij, als zijnde overtollig, ook van de kaart te verdwijnen. In het hooger aangehaalde gedeelte van Hoofdstuk X van het Wetenschappelijk Jaarbericht 1914 wordt vermeld, dat met de ge woonte „om schaars bewoonde terreinen, n. 1. enkele verspreid liggende huisjes te midden van tuinen, aan te geven met een lichtgroene tint, terwijl daarin de bewoning door enkele zwarte teekens voor huisjes werd voorgesteld", bij de nieuwe stafkaart zal worden gebroken. Een blik op de nieuwere kaart van Batavia en omstreken (1914) geeft ons echter de gewaarwording, dat met die gewoonte niet werd gebroken, zoodat aan een lapsus calami van den schrijver van genoemd Hoofdstuk moet worden gedacht. Nu verdient het m. i. ook geen aanbeveling van de tot nog toe gevolgde wijze van voorstelling van schaars bewoonde streken af te wijken, aangezien de lichtgroene tint ons dadelijk het bijzonder- karakter, dat aan deze terreinen onafscheidelijk verbonden is, voor oogen roept (ons dus al dadelijk inzicht geeft omtrent de te verwachten moeilijkheden bij de beweging, de wijze van legering—oordbivaks en verpleging in die terreinen en omtrent hunne waarde in het gevecht) en de schaars bewoonde oorden veelvuldig voorkomen op terreinen, waarin wij volgens alle waarschijnlijkheid in den strijd met een mogelijken buitenlandschen tegenstander zullen moeten ageeren(l). Bovendien blijkt de aanwezigheid van de lichtgroene tint zich tot enkele kaartbladen te beperken en oefent zij geen stouten invloed op het geheel uit. Voortgaande met de bespreking van de wijzigingen, welke de oude stafkaart heeft ondergaan, komt thans de krijtdruk welke voor velen onder ons een oude bekende (2) is aan de orde.. Zooals uit een enkelen blik op de kaart reeds duidelijk blijkt, werd met het aanbrengen van den krijtdruk beoogd de verticale gestelheid van den bodem op meer in het oog springende wijze voor te stellen, dan met behulp van de tranches kon worden verkregen. En wordt relief in de kaart gebracht, waardoor het lezen van het verticaal verband aanzienlijk werd vergemakkelijkt, en het wil (1/ Ik bedoel hier de Res. Batavia- (2) De krijtdruk komt eveneens voor op de kaarten van Sumatra's Westkust schaal 1: 80.000. 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 32