mij voorkomen, dat zulks nog duidelijker zal .uitkomen, als de kaart eenmaal van de blauwgroene en gele tinten is ontdaan. Nu moeten wij echter opmerken, dat met den krijtdruk wat kwistig is omgegaan. Alle overdaad schaadt, zoo ook hier. Wij vinden n. 1. relieftint op verschillende plaatsen, waar de algemeene helling van het terrein zoo flauw is, dat zelfs met behulp van den krijtdruk geen relief is aan te brengen. Het doel werd hier gemist, daarentegen werd het ongewenschte effect verkregen, dat op die plaatsen zich donkere wegen vertoonen, die geen reden van bestaan hebben en ter plaatse aan de kaart een groezelig voorkomen geven (1). Dit moet worden vermeden. Het gebruik van de relieftint behoort, en dit geldt ook voor hare intensiteit, binnen de perken van de bescheidenheid te worden gehouden. Bepaalde grenzen zijn dienaan gaande natuurlijk niet te stellen; zulks moet worden overgelaten aan het beleid van den teekenaar. Verder ware het wenschelijk, dat bij het aanbrengen van de schadu wen een bepaald stelsel consequent worde doorgevoerd Nu geeft de kaart bij den eersten aanblik den indruk, dat als beginsel werd aangenomen, dat het licht van links boven invalt (met verwaarloo- zing van de slagschaduwen), doch bij nader onderzoek blijkt, dat er herhaaldelijk van werd afgeweken. Wegen. Op de nieuwere kaart schaal 1:50.000 is het wegennet op meer sprekende wijze voorgesteld, dan op de vorige stafkaart. Nu komt het mij evenwel voor, dat men in dit opzicht weer te ver is gegaan en ook hier de grenzen van de beschei denheid heeft overschreden. Zoo heeft het teeken, dat op de nieuwere kaart de verharde wegen voorstelt, de dubbele breedte gekregen van het overeenkom stige teeken op de vorige stafkaart, waardoor m.i. de afmeting te groot is geworden in verhouding tot de schaal van de kaart (2). En welk nut heeft de roode bies tusschen de roode kantlijnen? Waarom kan niet worden volstaan met een eenvoudig wit biesje tusschen de roode kantlijnen? De voorstelling van de niet verharde wegen is eveneens te forsch, (1) Ter illustratie verwijs ik naar het sawahterrein, voorkomende op kaartblad IX Res. Preanger-Regentschappen; het terrein om kg.Wanalela, even ten Westen van den Q. Pasoken, op de kaart van Ambarawa en Salatiga en omstreken; etc. etc- (2) Men vergelijke op dit punt de vorige en nieuwere kaarten van Magelang en omstreken en van Ambarawa en Salatiga en omstreken. 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 33