waardoor zij onze aandacht opeischen met een onbescheidenheid, welke m i. niet in overeenstemming is te brengen met de onder geschikte rol, welke zij vervullen. In verband met het eerlang verschijnen van een wegenkaart voor Java en Madoera en de relatieve bruikbaarheid van de onder- werpelijke wegen voor de drie wapens, zou m.i. kunnen worden volstaan met deze wegen eenvoudig „karrewegen" te noemen en hen op de kaart in een minder opvallend gewaad te steken. Instede van de paarsachtige bies tusschen zwarte kantlijnen ware m i. de voorkeur te schenken aan het teeken voor paardenpaden, echter van dubbele breedte. Onbeduidende details als het paarsachtige aanhansel van den grooten weg B&r&boedoer-Saloman in de kam pong Mënoreh, de baan van het raceterrein te Garoet, etc. etc. zouden zich dan niet op zulk een hoogst onbescheiden wijze aan onze aandacht opdringen. Om de gedachten te bepalen, zou naar mijne meening alleszins kunnen worden volstaan met de breedteafmetingen van de teekens voor wegen en paden, zooals deze voorkomen op kaartblad XI Res. Preanger- Regentschappen. Zooals uit het voorgaande blijkt, heeft de door mij uitgeoefende critiek alleen betrekkingen op die punten, welke naar mijne mee ning moeten worden beschouwd als uitwassen van het overigens hoogst loffelijke streven, ons zooveel mogelijk détails te geven en de kaart zoo duidelijk mogelijk te doen zijn. Ik stel mij voor, dat indien deze uitwassen eenmaal zijn besnoeid, de kaart een veel rustiger voorkomen zal hebben verkregen en gemakkelijker zal zijn tc lezen, dan thans het geval is, en dat de kaart dan meer in staat moet worden geacht om de sympathie van hare gebruikers te verwerven. Bovendien zoude reproductie van de kaart wat eenvoudiger worden. Verder wake men er voor, dat het wegennet op de nieuwere kaart even volledig zij als op de vorige stafkaart (1) en ware naar een grootere gelijkheid van voorstelling te streven. De blauwgroene en gele tinten die, hoop ik, in den vervolge de kaart niet langer noodeloos zullen ontsieren en de breedteafmetingen van de wegen en paden zijn op de verschillende kaartbladen niet uniform; de palen komen nu eens in het rood (2), dan weer in het zwart voor; (1) Men vergelijke de vorige en nieuwere kaarten van Magelang en omstreken en van Ambarawa en Salatiga en omstreken. (2) Kaartbladen IX Res. Preanger-Regentschappen en Soerabaja en omstreken. 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 34