de bergsawah's zijn op de kaart van Magelang en omstreken in donkerblauw, elders in licht blauw aangegeven; de voorstelling van de raceterreinen te Weltevreden en Garoet is verschillend, etc. etc: Ten slotte nog een enkele opmerking over de op linnen gedrukte en de op linnen geplakte kaarten. Bij de eerstgenoemde is op de buitenzijde van het linnen de grijs groene kleur aangebracht en, begrijp ik het dienaangaande in Hoofd stuk XVII van het Wetenschappelijk Jaarbericht 1916 uitgegeven door de Indische Krijgskundige Vereeniging vermelde goed, dan wor den de laatstgenoemde kaarten op groen linnen geplakt. Nu is het mij niet recht duidelijk, waarom hardnekkig aan die groene achterzijde van de kaart wordt vastgehouden, waar het schijnt, dat het aanbrengen van de tactische kleur een minder gunstigen invloed op de eigenschappen van het linnen uitoefent. Een ieder, die de kaart in het terrein gebruikt en haar herhaaldelijk moet raadplegen, vouwt de kaart zoodanig op, dat het betrokken gedeelte zichtbaar blijft. De kaart wordt aldus opgevouwen in een der zakken, dan wel in de kaartentasch opgeborgen. Deze handelwijze, nu, moet niet louter als een uitvloeisel van gemakzucht worden beschouwd. In de practijk heeft men niet altijd tijd en gelegenheid om telkens de kaart uit te slaan en haar na gebruik weer netjes op te vouwen. Nu is het regel, dat een gedeelte van de kaart zich op de rug zijde van het opgevouwen geheel bevindt, zoodat de groene kleur haar doel grootendeels mist. Of zouden misschien de blauwgroene en gele tinten zijn aangebracht met de geheime bedoeling om maar badinage a part. M. i. kunnen wij de groene kleur op de rugzijde van de kaart best missen. K. F. Koch. Majoor der Infanterie. 33 r. M. T. 3 1918.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 35