Oproeping. Aan de ingezetenen van Nedertandsch-Indië. Liandgenooten Op uitnoodiging van den Centralen Raad van N. I. Katholieke Sociale Bonden kwamen den 29sten November j. 1. afgevaardigden bijeen van verscheidene politieke en sociale vereenigingen ter bespre king van de noodzakelijkheid, om onze a. s. miliciens afdoende te beschermen tegen de kwade invloeden van het Indische kazerne leven. Scherp kwam op die vergadering het feit tot uiting, dat de levens omstandigheden van den Indischen Militair inderdaad zoo zijn verworden, dat zij een ernstig gevaar opleveren voor een ieder, die daarin wordt verplaatst, en den ondergang veroorzaken van tal van jongelieden, die in een andere omgeving nuttige leden der samenleving zouden zijn gebleven. De erkenning van het bestaan van dat gevaar vormt een zelfaanklacht van de Indische maatschappij, die het tot dusver ongehinderd heeft laten voortwoekeren, maar tevens den soldaat, die gedwongen was om in die omgeving te leven, uit haar midden uitstoot, zoodat hij aan den zelfkant der samenleving kwam. Nochtans is hij een lid dier samenleving, als ieder ander, en heeft recht op zijne erkenning als zoodanig en op de bescherming der samenleving in den strijd, waartegen zijn krachten alleen te kort schieten Deze worden hem tot dusver onthouden. Het geldt hier een maatschappelijk kwaadniet ee i groep is ziek, staande buiten de maatschappij, maar een deel samenleving zelve is ziek en eischt genezing. Die kan alleen de samenleving geven. 1 J. M. T. 1 19I&

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 3