werden in de nieuwere wetgevingen bijzondere bepalingen omtrent het tweegevecht opgenomen en de plaats, die die bepalingen in die strafwetten innemen, toont ons tevens, op welke wijze het duel door de verschillende wetgevers wordt beschouwd. De Oostenrijksche strafwet (1852) spreekt over duel na de misdrijven van zware mishandeling, de Belgische strafwet (1867) noemt hef tweegevecht na misdrijven tegen leven en lijf, de Duitsche (1871) tusschen beleediging en misdrijven tegen het leven, de Italiaansche (1889) behandeldt de stof echter in een afdeeling van misdrijven tegen de rechtspleging, dus als een verboden daad van eigen rich ting, de Zwitsersche wet (1896; nam de bepalingen op ónder mis drijven tegen het leven. Onze nieuwe Nederlandsche strafwet van 1886 beschouwt evenals de Italiaansche het duel als een vergrijp tegen de openbare orde, de titel die het tweegevecht behandelt is opgenomen tusschen die van misdrijven tegen de openbare orde en die van misdrijven tegen de algemeene veiligheid. Het nieuwe Wetboek van Strafrecht voor Nederlandsch-Indië, dat Januari 1918 in werking treedt, stelt evenals het Hollandsche, waaraan het grootendeels ontleend is, het duel strafbaar -art. 182 186'. Respectievelijk zijn strafbaar hij die uitdaagt, hij die tot uitdaging aanzet en hij die de uitdaging overbrengt, alles indien daarop een tweegevecht is gevolgd Voorts hij, die iemand bespot of ver wijtingen doet, omdat hij niet heeft uitgedaagd of een uitdaging heeft afgewezen. Zijn deze straffen alzoo gericht tegen den provo kant" of diens partij, de bescherming van den „provokaat" houdt op, als deze de uitdaging aanneemt. Immers volgt het duel, dan worden de deelnemers gelijkelijk gestraft, met ten hoogste 9 maanden hij die geen lichamelijk letsel toebrengt, met ten hoogste 1 jaar en 4 maanden, die lichamelijk letsel, en met ten hoogste 4 jaren, die zwaar lichamelijk letsel toebrengt, terwijl hij die zijn tegenstander doodt met ten hoogste zeven jaren kan worden gestraft en zelfs met ten hoogste 12 jaren indien het duel op leven en dood was aangegaan De wetgever ziet dus, waai tegen „gewone" doodslag 15 jaren en tegen moord de doodstraf of levenslange gevangenis is bedreigd, in het iemand middels een duel van hei leven berooveneen aan merkelijk lichter soort misdrijf. In 't algemeen zijn de getuigen van de rencontre en de dokter niet strafbaar, de getuigen echter wel, indien ze de voorwaarden niet regelen of toelaten, dat de partijen zich er niet aan houden, ook, als ze de partijen tot voortzetting van het gevecht aansporen. Een omschrijving van het begrip tweegevecht geeft de wet niet. De gebruikelijke definitie is: een gevecht tusschen 2 personen met gelijkwaardige wapenen volgens een vooraf gemaakte afspraak onderworpen aan de volgens het gebruik geldende en bijzonder vast gestelde regelen. Ik zou daar nog aan toe willen voegen „om een zaak van eer". Een zgn. Amerikaansch duel kan, waar het geen gevecht is, niet als tweegevecht worden aangemerkt M. i. is het niet strafbaar, daar bij het Amerikaansch duel de partijen niet elkaar dooden, maar een van beide zich zelf. Op historische gronden neemt 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 45