Ten slotte bevat deze aflevering nog „Kleine wenken voor de practijk" van luit. Buijs (over het openen van de patroontasch, de bewassching der militairen en het bevel van den commdt. van een voorpostendet. aan den wachtcommdt. met betrekking tot„ gedrags regels bij een vijandelijken aanval"). Marineblad. Tweede Aflevering 1917—1918 8 Augustus 1917). Vermelding verdienen: „Enige cijfers naar aanleiding van Indië Weerbaar", door R. P. (een aanhanger van de nieuwe spelling). Die cijfers hebben betrekking op den invoer van de eerste levensbehoef ten in het gedeelte van Indië om de Javazee, zulks naar aanleiding van de volgende zinsnede uit de brochure „Indië Weerbaar" van J. B. van Heutsz Jr: „Hoofdzaak voor Indië's verdediging is de sluiting van de Javazee door de verdediging van Java, Bali, Lombok, Sumatra, Riouw, Banka, Billiton, Borneo, Celebes enz. door een legeren de passages tot die zee door een duikbootvloot als aller eerste maatregel". Schr. (R. P.) komt aan de hand van de door hem naar voren gebrachte cijfers tot de conclusie: „Alles bij elkaar lijkt het me wel mogelijk, doch in ieder geval zeer moeilijk, om bij mogelijke blokkade Indië te voorzien van eerste levensbehoeften, daar Indië juist van de eerste levensbehoeften veel invoert; dat het onmogelijk zal zijn dan Indië van oorlogsbehoeften te voorzien, behoeft zooals ik reeds opmerkte, m. i. geen betoog". Voorts twee artikelen over „De Militaire Groet", nl. van den gep. kap. ter zee van der Moolen, een voorstander van beperking in het brengen van den groet, en van den luit.-adj. der Vest. art. Rietsema, die zich als een tegenstander van eenige beperking in dezen doet kennen. Uit de „Korte Mededeelingen" stippen we aan, dat naar verluidt in Japan het voornemen bestaat credieten aan te vragen voor de uitvoering van een plan van aanbouw voor de vloot, te verdeelen over 4 jaar. De bouw zal omvatten: 3 slagschepen, 2 slagkruisers, 6 kleine kruisers, 3 verkenningskruisers, 2 hoogzeejagers, 15 jagers, 11 groote duikbooten, 9 kleinere duikbooten, 3 schepen voor bij zondere doeleinden. In de aan het slot van de aflevering opgenomen begrootings- stukken treffen we aan de memorie van toelichting, waarin sprake is van de aanschaffing van 3 onderzeebooten in S. Fransisco; de eerste dier booten, die t z. t. onder eigen kracht den oversteek naar Java zouden moeten maken, zou binnen ongeever 18 maanden kunnen worden afgeleverd; prijs per boot (zonder torpedo- en artil lerie-materieel) ongeveerf2.5millioen,waterverplaatsing b'^" water 56

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 60