De tegenwoordige militaire kaart schaal 1 50.000. Sedert een drietal jaren bezitten wij een nieuwe militaire kaart schaal 150.000, die in menig opzicht met de vorige stafkaart verschilt. Aangezien men nu niet onverdeeld van meening is, dat de aangebrachte wijzigingen alle als verbeteringen moeten worden aangemerkt, lijkt ons een critische bespreking van de tegenwoordige stafkaart niet ongewenscht en de hoop niet ongerechtvaardigd, dat, alvorens worde doorgegaan met de oude kaartbladen volgens het nieuwe model te reproduceeren, nog eens worde overwogen, of men wel in alle opzichten den goeden weg heeft ingeslagen. Voor ons liggen eenige op papier gedrukte nieuwere kaartbladen schaal 150.000. Bij den eersten aanblik maakt de kaart in het algemeen geen aan- genamen indruk. Zij is te druk, overladen met kleuren, de voor stelling van de grootere wegen is te forsch. Het kan niet wor den gezegd, dat de kaart ons in het algemeen een gemakkelijker overzicht geeft dan de vorige stafkaart. Aangezien de kaart met kleuren is overladen, moet worden ge tracht haar op dit punt te ontlasten en dan valt in de eerste plaats de aandacht op een tweetal tinten, die een storenden invloed op het geheel uitoefenen en de kaart herhaaldelijk in zoodanige mate domineeren, dat de blik nu eens door gele, dan weer door blauwgroene plekken gefascineerd wordt (1). Deze tinten zijn een nouveauté op onze militaire kaart. Welke beteekenis moeten wij hechten aan deze tinten en is hare waarde op tactisch gebied zoo overwegend, dat zij niet kunnen worden gemist? Op het eerste gedeelte van deze vraag antwoordt ons de Legenda, (1) Men raadplege eens de kaart van Ambarawa en Salatiga en om streken benevens de kaartbladen Vil en XI Res. Preanger-Regentschappen. Kleuren. 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 25