Ouerzicht uan Dederlandscbe militaire Tijdschriften. Mavors No. 8 (Augustus 1917). Maj. Bruijn behandelt naar aanleiding van een gehouden manoeuvre „Een offensieve verdediging van een bruggenhoofd". Door een terreinbeschrijving met schets van het terrein, waarop de manoeuvre zich afspeelde, wordt het ook voor hen, die niet in het bezit zijn van blad Zutfen van de stafkaart, mogelijk de beschrijving van de wederzijdsche opdrachten en van het merkwaardig verloop der manoeuvre te volgen. Aan het slot volgen nog enkele beschouwingen. „Het gebruik van het kompas", door kap. Kuijper, bevat in hoofdzaak een beschrijving van het kompas „patent Bezar" en van hetgeen met dit kompas al zoo te bereiken valt, terwijl ten slotte een eenvoudig hulpmiddel plankje) wordt aangegeven, dat in staat stelt met een gewoon kompas ongeveer hetzelfde te bereiken. Luit. Carstens behandelt „Een en ander over het vuren over dekkingen, kortste baan en verkennen van stellingen bij de Veld- Artillerie" aan de hand van de Nederlandsche reglementen en voorschriften. In algemeen artillerischen zin bevat het geen nieuws. „De Depotafdeeling van den Motordienst te Delft" wordt beschre ven door kap. ten Broecke Hoekstra, die in het kort de wor dingsgeschiedenis van deze. in den mobilisatietijd in het leven geroepen en thans 4 compagnieën tellende afdeeling behandelt en voorts de verschillende bij die afdeeling in gebruik zijnde soorten auto's en motorbooten (buitenboordsmotoren) aangeeft. Uit het artikel, dat vergezeld is van een 11-tal foto's, brengen we naar voren: dat met de in den aanvang der mobilisatie aangenomen vrijwil lige chauffeurs geen onverdeeld aangename ondervindingen werden opgedaan; dat de maximum snelheid van bakauto's is vastgesteld op 30 K. M., van vrachtauto's op 20 K. M. per uur; dat op zeer stoffige wegen soms afstanden tot 200 M. toe tusschen de wagens moesten worden onderhouden; dat bij de vrachtauto-colonnes normaal een afstand van niet meer dan 100 M. tusschen de wagens wordt onderhouden, behoudens in bewoonde oorden, alwaar tot op 20 pas wordt opgesloten. 55

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 59