gras, zoodat voor den aanvoer van de hiervorengenoemde hoeveel heid liefst 75 auto's noodig zouden zijn. Men ziet, dat de zaak lang niet gemakkelijk is en dat de taak van den Brigade- Intendant veel te omvangrijk wordt, wanneer hij de grasvoorziening van de geheel Brigade voor zijne rekening moet nemen. Beperking van het aantal paarden en ontlasting van de taak der Intendance is dus noodzakelijk, en om daartoe te geraken, geeft Kolonel Schutstal den weg aan, n.l. door de inheemsche paarden v.z.m. te vervangen door muildieren die veel soberder in hun voeding zijn en zwaarder kunnen worden belast, en voorts om de dieren, die bij een bepaald troependeel behooren, daarbij reeds in vredestijd in te deelen (zooals bijv. thans geschiedt met de paarden van de geweermitrailleurafdeelingen) en de verzorging daarvan in lijd van oorlog aan de betrokken commandanten op te dragen. Tegen deze laatste regeling bestaat m.i. weinig bezwaar, daar per compagnie in totaal 12 muildieren zijn ingedeeld, waarvoor 300 K.G. gras per dag noodig is, een hoeveelheid, welke zonder te veel moeite uit den omtrek van het in te nemen bivak kan worden bijeengegaard. Een enorm voordeel is het echter, dat de taak der Intendance in zake de grasvoorziening belangrijk zou worden verminderd, en dat is dringend noodzakelijk, want wordt van den Brigade-Intendant in tijd van oorlog evenveel gevergd als thans bij manoeuvres het geval is, dan zal het kleine korps, waar van aanvulling is uitgesloten, in minder dan geen tijd als sneeqw voor de zon zijn verdwenen. De schrijver heeft het reeds in zijn artikel duidelijk uiteegezet, zoodat het overbodig mag heeten daarop nader in te gaan. Voorts zal de verpleging van den man beslist vereenvoudigd moe ten worden. Het ration in tarief 20 is voor een dagelijksch menu te uitgebreid en moet in tijd van oorlog noodwendig tot groote teleurstellingen leiden. in alle Europeesche legers is het dagelijksch ration eenvoudig. In Duitschland bijv. bestaat het uit brood (c. q. beschuit), geconser veerd of versch vleesch, rijst of erwten, koffie en zout, terwijl het gewone ration in Frankrijk nagenoeg dezelfde samenstelling heeft. Alleen op dagen, dat geen actie wordt gevoerd, wordt in de voe- 1) Ook in de Europeesche legers wordt thans een zeer ruim gebruik gemaakt van ezels. Deze zijn met duizenden uit Egypte en Abessynië ingevoerd en worden met zeer veel succes aangewend voor den aanvoer van het benoodigde voor de troepen in de loopgraven. 73

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 15