In 20 minuten tijd had de verplegingsofficier dus kans gezien van het hotel naar het station te gaan en aldaar, dank zij het sobere ration, voor zijn bataljon het benoodigde in ontvangst te nemen. Ik geloof, dat een dergelijke prestatie bij ons onmogelijk zou zijn. Wel is in het nieuwe verplegingsvoorschrift de voeding eenvou diger geregeld dan kort geleden, door op marschdagen steeds de zelfde rantsoenen uit te geven, maar m. i. is het dagelijksche ration, als veldration beschouwd, nog te uitgebreid. We moeten naar meerdere vereenvoudiging streven en dat is mogelijk, indien op marschdagen en dagen van actie, het zgn. nasi-goreng noodration wordt verstrekt, bedoeld op blz 4t e. v. van het gedrukte verslag van de „Commissie van advies in zake de vaststelling van de bepakking voor de Infanterie". De met bedoeld ration genomen proeven met kleine afdeelingen luiden zoo gunstig (zie o. a. het voorkomende op blz. 61 van het verslag), dat een proef op grootere schaal, bijv. met een brigade bij de a. s groote manoeuvres, alleszins aanbeveling verdient Mocht die proef slagen, dan zal eindelijk een behoorlijke oplossing zijn gevonden voor het noodrationvraagstuk (een noodration kan het dan feitelijk niet meer genoemd worden), waarnaar we reeds zoo lang zoeken. Een ieder, die in Indië uit picnicken gaat, neemt ketoepat of nasi- goreng mede, een gerecht, dat er altijd buitengewoon goed invalt. Bovendien kan nasi-goreng zoowel koud als opgewarmd worden genuttigd, zoodat aan een der voornaamste, aan een goed noodration te stellen, eischen wordt voldaan. Otto von Gottberg deelt in zijn hiervoren reeds genoemd werkje mede, dat het eten uit de keukenwagens ook vaak koud moest worden genuttigd, en dan is het, dunkt me, heel wat smakelijker koude nasi-goreng dan bijv. koude soep naar binnen te werken. Het eenige nadeel schijnt te zijn, dat bij het eten van de min of meer droge nasi-goreng moet worden gedronken, een bezwaar dat m.i. niet zoo erg is. Mochten de hoeveelheden rijst (150 Gram) en vleesch (125 Gram) voor een dagration te gering zijn, dan kunnen die hoeveelheden zonder bezwaar wat worden opgevoerd. Maar wat een voordeelen biedt niet de invoering van een derge lijk ration? De treinen kunnen belangrijk worden ingekrompen, waarmede gepaard gaat vermindering van het aantal non-combat tanten en van het aantal trek- of draagdieren, terwijl de verpleging zeer vereenvoudigd wordt, hetgeen vooral in een bewegingsoorlog een onwaardeerbaar voordeel is. Wijders wordt de dagelijksche toepassing van het tarief 20, met al zijne omslachtige omzettingen 75

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 17