voor het geval de uitgetrokken versche artikelen niet vooradig zijn, overbodig. Alle aan de troepen te verstrekken levensmiddelen moeten trou wens voor rekening van den Lande komen, zonder nadere verre kening in geld, zooals het huidige tarief aangeeft, terwijl een gelijk ration, als voor de mindere militairen vastgesteld, van Landswege dient te worden verstrekt aan de officieren, onderluitenants enz. Een omrekening van het verbruikte in de geldswaarde is in lijd van oorlog veel te omslachtig. Wil men den militair geldelijk tege moet komen, zooals nagenoeg overal voor diensten te velde ge schiedt, dan geve men hem een zgn. veldtoelage, doch legge die afzon derlijk vast. Op dagen, dat verstrekking van een ruimere voeding mogelijk is, komt tarief 20 aan de orde, desnoods met een nog uitgebreider rantsoen. Bij de vereenvoudiging in de verpleging teweeggebracht door de invoering van het nasi-goreng-ration denk ik allereerst aan het brandhout en de versche groenten, waarvan de geregelde verstrek kingen heel wat last zullen veroorzaken. Brandhout is een volumi neus en moeilijk vervoerbaar artikel. Bij manoeuvres wordt het van te voren besteld en netjes opgestapeld in de buurt van het te betrekken bivak, doch in oorlogstijd kan daarvan in den regel geen sprake zijn. Dadelijke levering is dus een vereischte en niet overal zijn groote hoeveelheden goed droog hout te krijgen. Met de groenten is het al niet beter gesteld. Op de passers, die van de groote plaatsen uitgezonderd, treft men het benoodigde meestal niet in de gewenschte hoeveelheden aan. Bij manoeuvres is het gewoonte de te verstrekken groenten bij den een of anderen leverancier, die dergelijke leveringen meer aan de hand heeft gehad, te bestellen doch, niettegenstaande een zorguldige verpakking in mandjes enz., laat de groentenverstrekking vaak te wenschen over, wegens het half bedorven aankomen van enkele soorten. In tijd van oorlog valt n. h. v. op het vooraf in bestelling geven en een geregelde toezending per spoor of auto niet te rekenen. Laten we vooral niet vergeten, dat we op Java in hoofdzaak enkel spoor aantreffen en dat het treinvervoer voor een groot deel afhankelijk is van Inlandsch personeel, dat spoedig de kluts kwijt raakt. Over die enkele lijn zal in tijd van oorlog reeds zooveel moeten worden vervoerd, dat van een dagelijksche voorziening per spoor geen te groote voorstelling moet worden gemaakt. Ik vrees ten minste, dat men in vele gevallen bedrogen zal uitkomen. 76

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 18