Waneer aan de Inlandsche militairen een ration brood wordt toegekend, dan gaat daarmede uitbreiding gepaard van personeel en materieel, terwijl ook de capaciteit van de militaire bakkerij te Tji - mahi, welke inrichting in de behoefte aan brood voor de troepen, in den omtrek van die plaats gelegerd, voorziet, belangrijke uitbrei ding behoeft. Dat mag allemaal natuurlijk geen bewaar heeten, want de oorlogstaak is de factor, waaraan alle vredesmaatregelen (of er bezwaren zijn of niet) moeten aanpassen, doch het is de vraag: „Is het mogelijk den Inlandschen militairen, de voornaamste moot van ons leger, brood te verstrekken?", want het meel is geen inheemsch product en kan niet lang worden opgeschuurd. Gegeven echter de zeer gunstige berichten in de dagbladen reeds met den verbouw van graan in Indië verkregen, mag de hoop worden gekoesterd, dat de toekenning van een broodration aan de Inlanders mogelijk is, hoewel uiteraard nog nader zal moeten blijken, of de in Indië verbouwde tarwe voldoende bakwaarde bezit voor de brood bereiding. Mocht echter de verstrekking van een ration brood aan de Inlandsche militairen onmogelijk blijken, dan zou in de plaats daar van bijv. ketoepat kunnen worden verstrekt. Op de dagen, dat verstrekking van een ander rantsoen dan nasi goreng met brood <c. q. ketoepat) wordt gewenscht, ontvangt de Intendant daarvan telephonisch mededeeling van den troepencomman dant, met opdracht de noodige maatregelen in zake de verpleging te nemen. De auto's met verplegingsbehoeften, w, o. aanvulling van (nood)rations, rijden tot zoo dicht mogelijk bij de troepen op (de plaats is van te voren door den troepencommandant aangegeven), waar het benoodigde door den kwartiermeester, die met de auto's is meegereden, aan de troepen wordt gedistribueerd De kwartier meesters dragen er wijders zorg voor, dat de koks, de aluminium- nesten voor de spijsbereiding, het geld en de cantine met kleine gerieflijkheden voor den man (1) met den auto naar voren gaan. De auto's blijven staan, totdat opdracht wordt gegeven, weer terug te keeren. Al het personeel, verpakkingsmiddelen, enz. gaat met de ledige auto's terug. De plaats van den Intendant is dan niet bij, doch meer achter de brigade, n. 1 op hare verbindingslijnen. Hij krijgt dan een aangena mer werkkring dan thans, hetgeen er zeer zeker toe zou bijdragen om den toeloop naar den intendancedienst te bevorderen. (1) Evenals de Marketendeware in het Duitsche leger, welke onder het beheer staan van den verplegingsofficier. 79

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 21