Bovendien is aan een methode van verpleging als hier voren aangegeven het voordeel verbonden, dat de A. T., waarbij ook de Intendant zich als regel ophoudt, zich meestal op een betrekkelijk groote plaats zal bevinden, waar verschillende benoodigdheden (o.a. versche groenten) door den Intendant gemakkelijker kunnen worden aangeschaft dan bij de thans gevolgde regeling het geval is. Aan de auto zou dus met betrekking tot de verpleging een zeer voor name plaats worden ingeruimd, waardoor een bewegelijke basis wordt verkregen, zeer ten voordeele van de tactische eischen. De uitspraak van den generaal Von der Goltz „Je beweglicher die Basis, urn so freier der Entschlusz des Feldherrn", heeft in den tegen- woordigen oorlog nog niets van hare waarde verloren. Wel is het wegenstelsel op Java niet met het Europeesche te vergelijken, doch in den regel kunnen de lichte bakauto's de troepen vrij dicht nade ren. In de Europeesche legers geschiedt nagenoeg het geheele ver voer van en naar de troepen per automobiel. Men sla bijv. maar eens het artikel „Der Dienst im Rücken der französischen Armee" na in de aflevering van Jan. 1915 van „Jahrbücher für die deutsche Armee und Marine". Laten we in ieder geval trachten leering te putten uit de ervaringen opgedaan in den huidigen volkerenkrijg op het gebied van trein- organisatie en verpleging, opdat niet, wanneer de nood aan den man komt, van ons leger evenals van het Fransche leger bij den terugtocht aan den Marne in September 1914 zou kunnen worden gezegd: „Le ravitaillement (en vivres et munitions) ne fonctionnait pas, comme cela aurait été désirable". Soerabaia, Januari 1918. J. A. Luijmes, Kapitein der Intendance. SO

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 22