II. résiste sur place: zooals dus in 't verdedigend ontmoetingsge- öf vecht. V.W", tirailleurlinie, gros v. p. det ondersteuningstroep III. se replie en combat- waarbij dus de geheele grand garde op (te tant (uitzonderingsge- voren in gereedheid gemaakte) stellingen, val), a. w. gelegen, terugtrekt; zie hieronder. Le commandant des avant-postes ad. I, II en III, fait prendre les armes. I en II: envoie des renforts aux grand'gardes attaquées. III. les recueille dans les positions, qu'il a choisies a l'avancé, et continue le combat. Dit laatste komt dus overeen met het geval, dat men, door overmacht het niet langer in de voorste loopgraven kunnende houden, terugtrekt op a. w. gereed gemaakte stelling, (opnamestelling). Regel is echter het verdedigend gevecht ter plaatse van de voorste linie In elk geval begint men daarmede. De commandant van het V. P. D. V.W". -j- gros V. P Dbehoort m. i. dan ook als regel in de lijn zijner wachten, bij zijne voornaamste wacht, en niet bij zijn gros. Gaan we thans eens na, hoe ons V. V. opgevat kan worden. I. De lijn van weerstand is bij het gros der V. P. Dn. Men neme de V.W". dan zoo zwak mogelijk, zette ze alzoo ook niet te ver vooruit, want ze moeten tijdig terug. a Zoo zwak mogelijk De V.W". toch zullen vrij spoedig terug moeten. Hoe minder militairen aan die het moreel fnuikende retraite zullen deelnemen, hoe beter. b. Zoo dichtbij mogelijk. Het winnen van grond naar achteren met het beschrijven van den van ouds bekenden boog is heel mooi in theorie, doch zal altijd belemmerend werken op het door den troep in de weerstandslijn af te geven vuur. II. Geschiedt de weerstand bij de VWn., dan make men die na tuurlijk sterker, doch neme ook dan den afstand vooral niet te groot, opdat men tijdig kunne ondersteunen. Ik voor mij ben voor toepassing der methode ad. II, dus in den geest van het Fr. V. V. Men gaat allicht bij de methode ad I gauw terug en bovendien is, als gezegd, al dat terugtrekken fnuikend voor 't moreel en het knakt den offensieven geest. Men lette eens op bij oefeningen in den voor- postendienst. Een post ziet een vijandelijke patrouille, die voor zijn gemoedsrust wat al te dicht bij komt; hij gaat terug, zonder dralen! Een staande patr. ziet een verkennende afdeeling. De Ct. gelast 84

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 26