wat m.i. heelemaal geen regel zal zijn, wat ik althans niet gaarne als regel zou willen toepassen, tenzij mijn veldwacht ongeveer 1 sectie was en ik niet meer dan 3 posten had te plaatsen. Het nut trouwens van het meegaan der aflossingen is niet erg duidelijk, maar al ware er eenig voordeel aan verbonden, dan nog zou het nadeel, dat men nagenoeg de gansche wacht kwijt is, genoemd voordeel te niet doen. Thans eenige grepen (beknopt) uit den Franschen veldwachtdienst. Sterkte hoogstens 1 sectie; zet dubbelposten en 1 post voor 't geweer uit; onttrokken aan 's vijands gezicht; overdag: diegenen, die niet op post of patrouille zijn, mogen rusten, met wapens en uitrusting onder bereik; 's nachts', iedereen wakkergeen vuren aanleggen (généralement interdit)voedsel wordt gereed gemaakt bij het gros van het V. P. D.; minimum sterkte der wacht: 1 comdt., 6 of wil men 8 man (dans les parties du terrain couvertes ou tres acciden- tées, les petits postes peuvent être multipliés, et leur effectif, va riable suivant l'importance de leur position, peut être réduit jus- qu au minimum indispensable pour fournir une seule sentinelle double a proximité du poste). Posten mogen hun veldzak niet afleggen; niet gaan zitten of liggenze schieten, wanneer ze den vijand herkennen; en voorts op ieder, die van buiten naar binnen of om gekeerd niettegenstaande hun verbod tracht te passeeren bij nacht aanroepen met succ. „Halte la", „Qui vive", „Avance en ralliement", .vaarna wordt gegeven öf het woord (mot de ralliement) èf een teeken i meestal een teeken, wijl woord te gemakkelijk af te luisteren). Hier wil ik even op wijzen dat a. de Fransche sentinelle double overdag zijn aanroep niet herhaalt. b. s nachts zoo noodig (aubesoin) zijn aanroep „Halte la" slechts één keer herhaalt. Die eenmalige herhaling wordt aan zijn eigen oordeel overgelaten. De redactie van ons punt 223 (7) en (8) zal oorzaak zijn, dat de post reeds naar het hiernamaals is verhuisd, vóórdat hij aan het eind van zijn geparlevink is gekomen. Ten slotte nog iets, dat m. i. de overdenking waard is, n. 1. de ver plaatsing van veldwachten en posten gedurende den nacht. In punt 219 (1) staat „wijzigingen voor den nacht", doch onsV. V. zwijgt daar over verder. Als algemeene regel zoude het m. i. wenschelijk zijn, a. de veldwachten gedurende den nacht naar voren te verplaatsen, ten zij verrassing is uitgesloten; ze trekken voor overmacht zoo noodig terug op hare overdag ingerichte stellingen, in welken tijd het piket en het restant gros V. P. D. die wacht te hulp kunnen 86

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 28