a. On n'a jamais enlevé que des postes qui ont été vus le jour a un point sailliant, sur lequel il est facile de se diriger pendant la nuit. e. (Order van Napoleon III in den oorlog van 1859, verscheidene wachten waren opgelicht en steeds hadden overvallingen der V. P. D. plaats gehad). „Je vous recommande encore l'obser- vation de cette précaution importante, que la position des pos tes et des grand-garde* d'infanteri soit autre la nuit que la jour. C'est le moyen le plus sur de déjouer les surprises de 1'ennemi". Comment enlever un poste, dont on ignore remplacement? La surprise, dès lors, ne peut être que fortuite, et, si le poste est vigilant, c'est rassaillant lui-même qui sera surpris. Ten slotte is 't niet waar, wat de eerste zin van punt 222 (2) zegt: Een opstelling op een hooggelegen punt is ook gedurende den nacht voor het zien en hooren gunstig. „At night little of the coun try can be seen from high ground", zegt 't Eng. V. V. En het heeft volkomen gelijk. Ook al om het hierboven ad a t/m vermelde lijkt mij 's nachts een opstelling op een marquant punt verkeerd, tenzij 't gevaar van oplichten beslist is uitgesloten. Hoofdst. VI. Verplegingsdienst. Men bladere éérst het navolgende eens door: a. het Verplegingsvoorschrift met name 21, 22, 24, 28, 30 33 35, 36, 39, 42, 43, 67, 84. Model C HI en C IV. b. het Bepakkingsvoorschrift, waarnaar ook reeds in punt 63 verwe zen (waar zit dat voorschrift toch c. de tabellen der O. O", en uit de gegevens betreffende de sa menstelling dér treinen (blz. 5 en v. der O. On.), hetgeen is ver meld onder levensmiddelen en keukenwagens. d. de punten 102 en 103 V. V. Als slotwoord dit: Marie Corelli, meen ik, heeft ergens eens gezegd, dat een denkbeeld, dat voor geen bestrijding vatbaar is, niet de moeite van het publiceeren waard is. In trouwe: mijn doel was niet de bekwame vervaardigers van ons V. V., die met het sa menstellen daarvan mooi werk leverden, eens toe te roepen: „kijk, dat en dat weet ik nu wel beter!" Doel van mijn artikel"was alleen: sommige punten ook eens óp andere wijze te belichten. Poerworedjo, 20 Aug. 1917. L.J J. M. Tabbers, Kapitein der Infanterie. 88

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 30