Bet gebruik uan de Artillerie bij de Groote fflanoeuures in 1916. (Vervolg). De slag bij Tjibinoeng. (Met eene schets). Hoewel mijne beschouwingen omtrent het gebruik van de artille rie bij de Groote Manoeuvres in 1916 door omstandigheden eerst ruim één jaar na die manoeuvres konden verschijnen, komt het me voor dat de nadeelen hieraan verbonden, in hoofdzaak mindere actualiteit, niet zoo groot zijn, dat ik van een verdere behandeling zou moeten afzien. Mijne beschouwingen kunnen toch eenigszms worden beschouwd als een studie over het gebruik der artillerie; waarbij actualiteit geen vereischte is. Bovendien zal het meerendeel der troepenofficieren, die aan de manoeuvres deelnamen, slechts een flauw denkbeeld van de gezamenlijke operaties hebben gehad, en zeker weinig hebben gezien van het gebruik der artillerie, zoodat ik mij zelfs meen te mogen vleien voor hen iets nieuws te geven. Het kwam mij echter gewenscht voor de kleinere act.es hoe interessant overigens, niet meer in beschouwing te nemen, en alleen te bespreken den aanval op de stelling bij Tjibinoeng waarvoor verwezen wordt naar de kaart van de Residentie Batavia, schaa 1 50.000, blad IX, het bij dit artikel behoorende schetsje en het als extra bijlage van dit Tijdschrift uitgegeven Verslag van de Groote Manoeuvres in 1916. De aanval op de Tjibinoengstelling. Deze aanval, indien wij ook Tjirioeng bij de stelling rekenen, heeft plaats gehad door de 2e en 4e Brigade. De 2e Brigade is opgerukt langs den verharden weg O. van den postweg, over Leu- winoetoek en Kaoem. Bij deze Brigade was een afdeeling berg- 89

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 33