het; de B. C. voelt ook duidelijk, dat de eerste hulp aan eigen in fanterie te verleenen is: in bedwang houden der vijandelijke artil lerie. Edoch, dat gaat maar zoo niet! Wie waarborgt mij, dat de batterij, eenmaal op eigen gezag vurende op de artillerie, zich zal weten los te maken, om precies op het juiste oogenblik den noodi- gen steun te verleenen, door vuur op de infanteriestelling.? De B. C. tracht een principieele fout goed te maken; maar dat kan nu een maal niet. Zoodra hij het IXe bataljon moet steunen, dient hij elk oogenblik gereed te staan om het aangevallen front te bevuren. Al dat doel veranderen is in strijd met wat de Franschen noemen: „Permanence des missions": De verbinding van de batterij met het IXe bataljon heeft alles te wenschen overgelaten. Slechts door informatie bij eenige ach tergebleven fuseliers wist de B. C., dat dit een restje van het batal jon was. Wat had er dus moeten gebeuren? Nummer één: den bataljonscommandant opzoeken, en terdege afspreken, wat er ge beuren moest; nummer twee: het vuur voorbereiden. Zonder deze „liaison par le bas" is het vüur der batterij munitieverspilling. Om 12,12 n.m ontving de batterij last om van stelling te veranderen, en in batterij te komen naast de reeds in stelling staande 5e batterij. Vragen we ons af, wat tot nu toe met het vuur van deze batterij bereikt was, dan moeten we zeggen, voor zoover we dat kunnen nagaan: heel weinig, maar zeker niet dat, wat van haar verlangd werd. Terwijl het bovenstaande zich afspeelt, is de 5e batterij in stelling gebracht W. van den grooten weg, in de kg. 500 M. ten Z. van de 3 van Tjikempoeng 3. Wat het bevel is geweest, krachtens hetwelk deze batterij in stelling is gebracht, deze belangrijke zaak is weer onbekend. We kunnen daaromtrent alleen te weten komen, dat deopdracht „onder meer" luidde: „door vuur op vijandelijke stelling infanterie- aanval steunen." De volgende vragen stellende, zal in verband met het reeds door mij geschrevene, de critiek door den lezer zelf kunnen worden ge leverd De aanvaller neemt een vijandelijk front aan van 2 K.M. Moet die eene batterij dit bevuren Weet zij, welke portie daarvan reeds door de 4e batterij bevuurd wordt? Welken aanval moet zij steunen, op welk stellinggedeelte precies? Weet zij, welke troepen dien aanval doen, waar zij zich bevinden, en weten die troepen, door welke artillerie zij worden gesteund? 97

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 41