3° de reactiesnelheid (detonatiesnelheid). Bovenstaande drie, zijn de hoofdfactoren, terwijl verder nog in aanmerking komen: de hoeveelheid vaste, vloeibare en gasvormige ontledingsproducten, hun hoogste temperatuur en de gevoeligheid der stof voor slag en stoot. De explosietemperatuur, d i. de temperatuur van het explodeerend samenstel, wordt bepaald door de hoeveelheid vrijkomende warmte en deze samen met de hoeveelheid gas definieeren den maximum druk. Beschouwen we deze grootheden per gewichtseenheid der spring stof in K G., het volume in L., de warmte in kaloriën, de tempera tuur als absolute of in graden Celsius, de druk in atmosferen per eenheid van oppervlak en de snelheid in M. per secunde, dan krijgen we de volgende springstof konstanten: het gasvolume bij O0 en 760 mM. Vo, de hoeveelheid warmte Q, de explosietemperatuur T of t, berekend uit Vo en Q, de druk, welke in een ruimte van één L., bij explosie van één K. G stof op de wanden wordt uitgeoefend, in atmosferen f, de detonatiesnelheid Vs, Teneinde, zooals reeds gezegd is, het vermogen eener springstof goed te kennen en dus te kunnen beoordeelen, of een stof al dan niet voor het te verkrijgen doel geschikt is, is het noodig van iedere springstof alle eigenschappen in cijfers vast te leggen en zoodoende een gemakkelijk overzicht te verkrijgen, welke explosiefstof zich voor een bepaald doel het meest eigent. Om deze eigenschappen in waarden om te zetten zijn verschil lende toestellen in gebruik, welke nu alleen genoemd zullen worden, a. een drukmeter, hierbij wordt de druk geregistreerd, tevens wor den door dit toestel de ontledingsproducten opgenomen. b. een springstof-kalorie-meter, ter bepaling der vrijkomende warm te, waaruit door berekening de hoogste temperatuur wordt gevonden. c. een detonatiesnelheidmeter. d. een valapparaat, ter bepaling der sensibiliteit. e. een toestel tot het meten van de duur en lengte der steekvlam (uitsluitend voor de zekerheidsspringstoffen). De druk der explosiegassen. De druk, welke de vrijkomende gassen uitoefenen, zal in hooge mate afhankelijk zijn van de ladingsdichtheid. Ladingsdichtheid is 62

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 4