dwijnen van de kolenbunkers aan weerszijden van de vitale beelen van het schip. Resumeerende komen we hier dus tot de slotsom, dat de voordeelen ruim opwegen tegen de nadeelen, zoodat dan ook bij de meeste marines reeds olie als brandstof wordt gebruikt. Op grond van de boven aangehaalde argumenten schijnt mij de opmerking hier op zijn plaats, dat een vloot in de In ische wateren er dus op aangewezen is, om in hoofdzaak met petroleumproducten te stoken, te meer, daar deze in overvloed in onzen Archipel be schikbaar gesteld kunnen worden. Den aandachtigen lezer van het Rapport der S. C. van 1912 zal het dan ook niet ontgaan zijn, dat deze Commisie op blz. 75, 76 en 77 hierop ook wijst Het behoeft natuurlijk geen nader betoog, dat voor het stoken met petroleum producten bijzondere voorzieningen getroffen moeten worden. We hebben gemeend eene dergelijke korte inleiding te moeten laten voorafgaan, ten einde met succes te kunnen geraken tot eene eigenlijke theoretische beschouwing over de tegenwoordige oorlogs schepen en hunne bewapening. We zullen de verschillende soorten achtereenvolgens de revue laten passeeren en daarbij in het kort bespreken de bestemming van het schip en de bewapening, pantse- >ing enz. in verband met zijn oor.ogsgebruik. In de eerste plaats komt dan in aanmerking het SLAGSCHIP, waarvoor de volgende eischen noodzakelijk gesteld moeten worden: a. Sterke bewapening. b. Goede pantsering. c. Groote snelheid. d. Groote werkingssfeer. De moderne slagschepen zijn de dreadnoughts en superdread- noughts De dreadnought, in 1906 van stapel geloopen, was het eerste schip van dit type. Het had eene waterverplaatsing van 180C0 ton, was bewapend met 10 stukken van 30.5 cM L/45 en een anti-torpedobatterij van 24 stukken van 7.6 cM L/50. Middelbaar geschut was niet aan wezig, omdat men, volgens de beginselen, gehuldigd na den Russisch- Japanschen oorlog de voor artillerie beschikbare ruimte moest be nutten voor zwaar geschut. Bij de nieuwere Engelsche schepen is het kaliber der anti-tor- pedobatteij gestegen tot 10.5 cM. en langzamerhand zien we het middelbare zich weder een plaats veroveren en wel een zeer voorname plaats. De reden ervan moet gezocht worden in de volgende oorzaken. 1. Doordat de werkingssfeer der moderne torpedo's voortdurend 112

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 56