dat het pantser daar het sterkst zal moeten zijn, waar loodrechte treffers verwacht kunnen worden en het schip het meest kwets baar is, dus op de waterlijn, de commandotoren en de zware artil- leiieopstellingen. Wanneer men dan bedenkt, dat een projectiel uit een kanon van 38.1 cM. op 12000 Meter afstand een pantserplaat van gehard Krupps nikkeistaai van 450 mM. bij loodrecht treffen doorboort, dan schijnt de pantsering der tegenwoordige slag schepen nog onvoldoende en is alleen het pantser der zware artillerie van de schepen van het PENNSYLVANiA-type hier tegen bestand Hiertegenover staat evenwel, dat zuiver loodrechte treffers uit den aard der zaak niet als regel zullen voorkomen, terwijl torens en schilden toch altijd een gebogen vorm of hellenden stand hebben, waardoor de kans op loodrechte treffers gering te achten is. Naast het type dreadnought heeft zich een nieuw type schip ontwikkeld, n. 1. de z. g. slagkruiser. Deze is bewapend met dezelfde zware kanonnen, is eveneens zwaar gepantserd en kan daarbij een snelheid ontwikkelen van 28 a 30 mijl. Het aantal ka nonnen is minder dan dat op de dreadnoughts, de pantsering is ook niet zoo zwaar, maar de snelheid is grooter. Wilde men deze snelheid bereiken bij de genoemde bewapening en pantsering, dan was een groot deplacement geboden en als gevolg hiervan zijn deze schepen zeer kostbaar. Het voordeel van deze slagkruisers is hoofdzakelijk gelegen in hunne groote snelheid, waardoor zij met ongeveer gelijke bewapening in beter condities zijn dan de schepen van het dreadnought-type. Door hunne gelijke bewapening kunnen zij onder gunstige om standigheden het gevecht met de slagschepen aanbinden en door hunne groote snelheid kunnen zij zich hieraan onttrekken, indien de strijd voor hen te ongelijk zou worden. De slagkruiser van den laatsten tijd heeft dus ook weder zijn onstaan te danken aan de aanwezigheid der moderne slagschepen en kan als een zijner voornaamste tegenstanders beschouwd worden. Volgens de hierbij gevoegde opgave (No. 2) kan men zich over tuigen, dat de groote maritieme mogendheden zich in het bijzonder op den bouw van deze slagschepen hebben toegelegd en mag men de courantenberichten gelooven, dan moet in Amerika eenigen tijd geleden reeds een slagkruiser van 32000 ton van stapel zijn geloopen met eene bewapening, pantsering en snelheid in over eenstemming met zijn waterverplaatsing. 115

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 59