geringen weerstand een drietal scherpe, sterke messen doet open springen, die daardoor het net open snijden. De torpedo kan door de gemaakte opening verder doordringen en zijn oorspronkelijk doel bereiken. Van een praktisch nut van deze uitvinding is tot nu toe niets bekend. Het behoeft geen nader betoog, dat het uitwerpen der netten voor een zich verplaatsend schip een enorm verlies aan snelheid en dus een groot verlies aan manoeuvreervaardigheid te weeg brengt, reden waarom het uitwerpen der netten dan ook prak tisch alleen toelaatbaar is, wanneer het schip zich niet in gevecht bevindt en geen groote snelheid zal behoeven te ontwikkelen. Men heeft dus naar andere middelen gezocht en proeven genomen, waarvan de resultaten evenwel zooveel mogelijk geheim zijn gehou den. Volgens de vaktijdschriften bestaat die bescherming thans gewoonlijk uit een, zich op grooteren afstand van de buitenhuid bevindenden dubbelen todem, opgetrokken tot aan het gordelpant ser; verder uit enkele langschotten, welker tusschenruimten als kolenbergplaats dienen, en op sommige schepen tevens uit een 25 a 40 mM dik, langsscheepsch p ntserschot. Op een enkel schip is boven dien een horizontaal 4mM. dik mijnenschot aangebracht. De enorme vergrooting van de waterverplaatsing der nieuwe sche pen maakt dezen maatregel mogelijk. Hiermede hebben we afgehandeld de z g. slagschepen om over te gaan tot eene volgende klasse oorlogsschepen en wel de KRUISERS. Is het de taak van een slagschip te streven naar de heerschappij ter zee en moet het alle vereischten bezitten om slag te kunnen leveren tegen minstens even sterke vijanden, een geheel andere is de taak van een kruiser. Deze taak bestaat niet in het leveren van den eigenlijken beslissenden zeeslag, maar hoofdzakelijk in het verrichten van kondschapsdiensten, het onderhouden der gemeen schap tusschen twee deelen van het eskader of tusschen den vasten wal en de vloot. Vervolgens worden ze gebezigd ter bescherming van eigen en ter bemachtiging van vijandelijke transportschepen enz.; ter verhindering van evoluties van een torpedo-flottille, ter bestrijding van vijandelijke kruisers, torpedojagers enz.; tot beletten van het aan land zetten van vijandelijke troepen. In het kort, voor de kruisers zijn die oorlogshandelingen weggelegd, waarbij snelheid, gepaard gaande met eene behoorlijke bewapening, op den voorgrond treden. De kruisers zullen dus moeten beschikken over een behoor lijke snelheid, voldoende bewapening en eenige bescherming. We onderscheiden beschermde kruisers en pantserkruisers. Van de beschermde kruisers is de pantsering, in vergelijking met 118

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 68