die der slagschepen, zeer gering. Zij missen den pantsergordel der slagschepen over het algemeen Evenwel merken we op, dat bij de in de laatste jaren van stapel geloopen en verder bij de nog op stapel staande beschermde kruisers weder een panlsergordel op de waterlijn is aangebracht. De pantserdekschepen zijn voorzien van een gewelfde, boogvormige pantsering, een pantserdek, dat on der de waterlijn beginnend, zich uitstrekt over de geheele lengte van het schip en waarvan het vertikale gedeelte meestentijds zwaarder gepantserd is dan het horizontale Onder dit pantserdek zijn ge heel of gedeeltelijk de vitale deelen van het schip gelegen. De dikte van het panserdek is zeer verschillend en wisselt af van 26 tot 127 mM. een enkele maal 152 mM. Van de nieuwst gebouwde of nog op stapel staande beschermde kruisers heeft het pantser op de waterlijn een dikte van 76 mM. en bedraagt het pantserdek 51 of 26 mM. Door de hiervoor genoemde verbeteringen op technisch gebied is het ook voor deze kruisers mogelijk geweest de snelheid te vergrooten en zien wij deze dan ook opgevoerd tot 30 mijl De bewapening bestaat hoofdzakelijk uit snelvuurgeschut, zoo wel van middelbaar als van klein kaliber. Het kaliber van het middelbare geschut is in den loop der laatste jaren weder vergroot, als een direct gevolg natuurlijk van de voortdurende uitbreiding van de werkingssfeer van de torpedo. Gemiddeld bedroeg de bewapening ongeveer 8 a 10 middelbare stukken en een viertal stukken van klein kaliber. Opmerking verdient het daarom, dat de nieuwere Engelsche beschermde kruisers voeren 2 stukken van 15:2 L/50 en 6 a 8 stukken van 10.2 L/50, terwijl het aantal torpedobuizen tot 4 gestegen is en het deplacement verminderd tot 3600 en 4000 ton, de snelheid vermeerderd tot 30 mijl. Het beginsel is hier dus door gevoerd van een minimaal pantser, zoo gering mogelijke bewapening, alles met het doel, om zooveel doenlijk van het deplacement te kun nen benutten voor machines en de snelheid tot een maximum op te voeren. Onnoodig eigenlijk nog te vermelden, dit olie als brandstof gebiuikt wordt, waardoor een werkingssfeer verkregen kan worden van 2000 mijl bij een snelheid van 30 mijl per uur. Bij economische vaart zal de werkingssfeer dus minstens 60G0 mijl bedragen, ver moedelijk wel ICOOl. Bij de nieuwste Engelsche beschermde kruisers ziet men het deplacement weder vermeerderd tot 55C0 ton en de snelheid ver minderen tot 25.5 mijl. We treffen nu alleen aan middelbaar geschut van 15.2 L/50 n 1 -8 stukken en 4 stukken licht snelvuurgeschut 119

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 69