van 4 7 cM. Blijkbaar heeft de oorlogsondervinding geleerd, dat voor de beschermde kruisers een groote snelheid niet zoo zeer gebiedend was als een bewapening van krachtige vuurmonden. De kruisers moeten over een krachtig boeg- en hek vuur kunnen beschikken in verband met hunne bestemming en daarom moeten in beginsel de kanonnen zoo zijn opgesteld, dat een zoo groot mogelijk aantal als jaag- en retraitestukken kan worden gebruikt. Van de pantserkruisers hebben we reeds met een enkel woord het voornaamste type, den slagkruiser, aangeroeid. Dit oor logsschip vormt als het ware den overgang van den kruiser naar het slagschip. De waterverplaatsing is veel grooter dan van den beschermden kruiser, hetgeen zijn oorzaak natuurlijk vindt in de veel sterkere bewapening en zwaardere pantsering, terwijl door het streven, om ook aan deze kruisers een groote snelheid te geven, de ruimte benoodigd voor machines aanzienlijk uitgebreid werd. Een en ander zijn oorzaak geweest, dat zooals reeds medegedeeld en verder uit het vroeger genoemde staatje moge blijken, er pantser kruisers gebouwd zijn van 30000 ton met een snelheid van 30 mijl. Voor wat bewapening en pantsering aangaat wordt verwezen naar het staatje, de cijfers zijn sprekend genoeg. Voor wat de opstelling van het geschut, de pantsering, de torpedolanceerbuizen enz. betreft, worden natuurlijk dezelfde beginselen gehuldigd als reeds voor de slagschepen genoemd Ook hier geldt als een voorname factor het kunnen beschikken over een krachtig boeg- en hekvuur. De ONBESCHERMDE KRUISERS en KANONNEERBOOTEN, die bestemd zijn in beginsel om opdrachten te vervullen in die zones, waar ze geen kans loopen in onmiddellijke aanraking met grootere oorlogsschepen te komen en die dus in hoofdzaak dienen voor het overbrengen van berichten en het uitoefenen van den politiedienst op groote rivieren, in baaien enz. kunnen we hier verder buiten beschouwing laten. De bewapening bestaat in den regel uit eenige stukken middelbaar en een paar stukken klein snelvuurgeschut, soms een torpedolanceerinrichting. We gaan nu over tot de bespreking van die oorlogsschepen, die in den tegenwoordigen oorlog aller aandacht hebben door de enorme ontwikkeling, die ze in de laatste jaren hebben ondergaan, n.l. de TORPEDOBOOTEN en in hoofdzaak de ONDERZEEBOOT. De torpedobooten zijn zeer snelle vaartuigen van geringe afmeting en diepgang, wier hoofdbewapening bestaat uit 4 torpedolanceerbui zen, terwijl ter bestrijding van vijandelijke torpedobooten van eigen 120

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 70