soort of onderzeebooten lichte snelvuurkanonnen aan boord zijn, welke tegenwoordig algemeen een kaliber hebben van ongeveer 10 cM. De hoofdbestemming natuurlijk is het aanvallen van een vijande lijken oorlogsbodem door het lanceeren van de torpedo. Tot het bereiken van dit doel is een groote snelheid noodig en zal uit den aard der zaak het optreden van torpedobooten steeds verrassend moeten geschieden, dus in hoofdzaak bij nacht of wanneer de vijandelijke vloot een moeilijke manoeuvre moet uitvoeren. Het grootste gedeelte van het deplacement zal dan ook benut moeten worden voor machines en kolen- of olievoorraad. De nieuwst soort torpedobooten, waarvan Engeland er in 19C8 een 12-tal van stapel heeft laten loopen hebben eene waterverplaat sing van 275 a 300 ton, eene snelheid van 26 mijl, eene bewapening van 2 kanonnen van 7,6 cM. en 3 torpedolanceerbuizen. Het streven in de laatste jaren is ook al weer geweest de torpedo booten eene zoo groot mogelijke snelheid te geven. Men onderscheidt in het algemeen drie soorten torpedobooten, n.l. a. Hoogzeetorpedobooten. b. Torpedobooten. c. Vedettes. Hoogzeetorpedobooten zijn in staat bij iedere weersgesteldheid zee te kiezen en de eskaders op hunne tochten te vergezellen. Torpedobooten zijn hoofdzakelijk bestemd voor kust- en haven verdediging Daar zij dus niet in staat behoeven te zijn om langen tijd buitengaats te verblijven, kan de brandstofvoorraad kleiner zijn evenals verder alle aan boord noodzakelijke voorraden, waardoor de waterverplaatsing dus aanmerkelijk geringer wordt. Vedettes zijn torpedobooten van zeer geringe afmetingen, die aan boord van groote oorlogsschepen worden medegenomen en die naar gelang de gelegenheid zich voordoet, te water worden gelaten om hun taak te vervullen. Als slotopmerking geldt hier, dat de torpedobooten uit hoofde van hunne snelheid zich ook uitstekend leenen voor het onderhouden der verbinding en het overbrengen van orders enz. Evenwel schijnen er bij de g'oote maritieme mogendheden, voor zoover bekend, weinig torpedobooten meer aangemaakt te worden en legt men zich blijkbaar meer toe en op den aanmaak van onderzeebooten. De TORPEDOJAGERS moeten, gelijk hun naam reeds aanduidt, jacht maken op torpedobooten. Zij moeten dus in alle opzichten hiervan de meerderen zijn, zoowel wat betreft snelheid als bewa pening en werkingssfeer. Ze moeten in staat zijn de eskaders te 121

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 71