Enkele studies uit lang vervlogen tijden, vinden, als gewoonlijk, ook in dit nummer een plaats, we noemen: „The marines in the great naval mutinies 17971802" van Colonel Field, „A hundred years ago, the Mahratta and Pindari war" van Colonel Burton en „From the order book of Ferdinand of Brunswick". Majoor Compton levert een interessante causerie over „French war literature". Hij vertelt o a. dat een catalogus, in Augustus 1916 gepubliceerd, meer dan 800 boeken bevatte, welke op den grooten worstelstrijd betrekking hadden. Sedert is de productie van oor logsliteratuur er niet op verminderd. De strijd van kerk en staat en de politieke constellatie van de regeering hebben, niettegenstaande den oorlog, hun invloed op de literatuur behouden. Schr. bespreekt met een enkel woord eenige van de voornaamste verschenen boekwerken, brochures en artikelen, o.a. „Vie des Martyrs" van G. Duhamel, „Au Dessus de la Mêlée" van M. Rolland, „Le Feu" van M. Barbusse, „Pourquoi nous nous battons" van gen. Pétain in het Bulletin des Armées, etc. De werken zijn echter niet van militair-technischen aard. Interessant is voorts het vertaalde werk van den Duitschen Kap.- luit'. Helmuth von Mucke „Emden." Velen zullen de lotgevallen van de Emden echter in de oorspronkelijke uitgave al gelezen hebben. De opname van het artikel is wel een bewijs, dat de Emden ook de bewondering van haar vijanden heeft gewekt, hetgeen trouwens uit de behandeling van den commandant en zijn equipage reeds vroeger is gebleken. De Lt Kol. Tyrrel geeft een historisch overzicht van „The Red Coat in the armies of Europe." Iets voor de Commissie voor de uniformwijziging! Een causerie over „German war writers on the U-boat warfare" van Thomas T. A. Smith is iets dergelijks als het boven genoemde artikel „French war literature." Alleen is het niet zoo objectief geschreven. In „An excellent auxiliary" worden de belangrijke diensten beschre ven, welke „the motor transport volunteers" in London bewijzen aan verlofgangers van of terugkeerende naar het oorlogsfront. Het nummer eindigt met het gewone overzicht over den oorlog: „The war. lts naval side" en „lts military side." S. 133

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 83