Een en ander ODer Uerpleging in oorlogstijd. In het December-nummer van dit tijdschrift, jaargang 1917, komt een interessant artikel voor van den Kolonel der Infanterie S. H. Schutstal van Woudenberg getiteld, „Iets over het trein- vraagstuk en de verpleging", waarin schrijver de tegenwoordige formatie van den trein veroordeelt en voor een eenvoudiger samen stelling van dat legeronderdeel pleit. Het is wellicht minder aangenaam van iemand van gezag te vernemen, dat de tegenwoordige organisatie van onzen trein, welke eerst na jaren nauwgezette overweging aldus is samengesteld, niet deugt, doch, wanneer men de literatuur over den Europeeschen krijg, voor zoover bekend, raadpleegt en voorts te rade gaat met de ondervindingen bij ons leger bij groote oefeningen opgedaan, moet men inderdaad tot de conclusie komen, dat het theoretisch zeer mooi in elkander grijpende raderwerk, in werkelijkheid tot groote teleurstellingen zal leiden. Immers, de verpleging van mensch en dier zal dan zulk een buitengewone inspanning vereischen, dat beperking van het voor de voeding benoodigde, indien eenigszins mogelijk, dringend noodig is en die mogelijkheid wordt m. i. geopend, indien de daartoe door schrijver aangegeven weg wordt gevolgd. Het doel van dit artikel is de moeilijkheden op verplegingsgebied in eenigszins nadere beschouwing te nemen. Bij groote- en brigademanoeuvres is meermalen duidelijk aan den dag getreden, dat de grasvoorziening zeer groote moeilijkheden biedt. Niettegenstaande aan die oefeningen een grondige verkenning door de intendance-officieren voorafging, de benoodigde hoeveelheden geruimen tijd van te voren in bestelling werden gegeven, liet de grasvoorziening toch meermalen te wenschen over. De dessabevol- king moest van te voren door het civiele bestuur bij elkander worden geklopt om het benoodigde gras soms van palen ver aan te voeren, daar voor zulk eer. groot aantal paarden het benoodigde niet uit een klein rayon bijeen was te brengen. Toch verkeerde men vaak, vooral bij de groote manoeuvres, wat de voorziening betreft, nog in 70

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 12