II SUS jj De üerschillende typen uan oorlogs schepen en hunne bemapening. al Bij de bespreking van de tegenwoordige oorlogsschepen en hunne bewapening zou het te ver voeren, wanneer de ontwikkeling der Marine zou worden nagegaan over een groot aantal jaren. Evenals zulks in den vestingoorlog het ge\al is, heeft de Marine in hoofd zaak hare ontwikkeling te danken aan den voordurenden strijd tusschen kanon en pantser. Had de techniek zich alleen bepaald tot het verbeteren hiervan, dan zouden we de grenzen der uitbrei ding reeds lang bereikt hebben. Maar gelijken tred als het ware met verbetering van kanon en pantser hebben gehouden de ver betering der machines, waardoor snelheid en werkingssfeer uitge breid werden, de voortdurende perfectioneering der torpedo's, de groote vooruitgang der onderzeevaart, kortom, het menschelijk genie en vernuft zijn onafgebroken werkzaam geweest om tegenover iedere nieuwe uitvinding en verbetering eene andere te stellen, die de eerste neutraliseerde of trachtte zulks te doen. De ervaringen, in den Russisch-Japanschen oorlog opgedaan, waren oorzaak, dat men daarna bij alle maritieme mogendheden een streven zag ontstaan, om voortdurend krachtiger en sterker bewapende sche pen te bouwen. Waar de financieele krachten het toelieten, ging men over tot het bouwen van een groote artillerievloot met een dusdanige zware bewapening, dat de oorlogsschepen in staat waren hunne tegenstanders te bestrijden buiten de werkingssfeer der mo derne torpedo's. Deze werkingssfeer is in den loop der jaren zeer toegenomen. De torpedo's in gebruik tijdens den Russisch-Japan schen oorlog hadden eene werkingssfeer van 1COO a 1500 Meter bij een gemiddelde snelheid van 30 mijl op korte afstanden en 28 mijl op 1000 Meter. Sinds dien tijd is de torpedo enorm verbeterd, zoowel wat betreft snelheid en werkingssfeer als capaciteit door vergrooting van de springlading. Deze verschillende verbeteringen te bespreken zou leiden tot eene opsomming van technische bijzon derheden, hetgeen niet thuis behoort in het kader van dit opstel. Wij 109 (Met drie schetsen) 1. M. T. 8 1918.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 53