worpsafstand van bommen. Zoowel aanvaller als verdediger zullen zich van bommen bedienen, doch de verdediger kan zich dekken öf achter een travers óf achter de bocht eener loopgraaf, terwijl de aanvaller dan in het open rechte stuk moet komen om zijne bommen den verdediger te doen bereiken. In verband met de breedte van de loopgraven acht schrijver het gewenscht voor ziekenvervoer, vervoer van materialen, e. d. afzonderlijke gemeenschapsloopgraven aan te leggendaardoor wordt opstopping voorkomen. Overigens treft men in dit nummer aan „Militaire Bijstand" door Kapitein Heins, „Het afsluiten van gangen en toegangen in den St.-Pietersberg nabij Maastricht door middel van springmiddelen" door Kapitein Boekholt en de gewone rubrieken. Marineblad No. 3. Gegrond op de bedrijfskosten van verschillende oorlogsschepen in Indië wordt „Een pleidooi voor korten levensduur van oorlogs vaartuigen" geleverd. Zoo berekent de schrijver, dat voor dezelfde kos ten in Indië kunnen worden onderhouden 13 pantserschepen van 0 tot 15 jaar tegen 14 van 0 tot 20 jaar; 26 jagers van 0 tot 10jaar tegen 29 van 0 tot 15 jaar; 10 torpedobooten van 0 tot 10 jaar tegen 11 van 0 tot 15 jaar. Hij verklaart verder, dat elk bevelhebber veel liever onder zijne bevelen hebben zal: 13 pantserschepen van 0 tot 15 jaar dan 11 van 0 tot 15 en 3 van 15 tot 20 jaar, 26 jagers van 0 tot 10 jaar dan 20 van 0 tot 10 en 9 van 10 tot 15 jaar, 10 torpedobooten van 0 tot 10 jaar dan 8 van 0 tot 10 en 3 van 10 tot 15 jaar. Voor kleine landen is het een zaak van bijzonder belang, omdat het dezen alleen door het vroegtijdig afvoeren van schepen uit de sterkte mogelijk zijn zal homogene eskaders van eenige beteekenis te onderhouden. In een volgend artikel wordt „De opleiding van reserveofficieren tot zeeofficier" besproken. Blijkens de memorie van toelichting op de ontwerp-marinebegrooting 1918 zal n.l. voor officieren van de Ko ninklijke Marinereserve, die een drietal jaren gediend hebben, bij de marinereserve een gunstigen indruk als practische officieren maken en als zoodanig de aandacht trekken, de gelegenheid geopend worden om, indien zij den wensch daartoe te kennen geven, zich voor te bereiden voor opneming in het korps zeeofficieren. Zij zul len dan toehoorder worden in het oudste studiejaar der adelborsten en een naar omstandigheden gewijzigd theoretisch eindexamen af leggen om vervolgens tot luitenant-ter-zee der 3de klasse te worden benoemd. Schr. neemt deze voorstellen in beschouwing en komt tot de conclusie, dat zij tot teleurstelling voor alle partijen zullen leiden. Andere middelen zullen moeten worden te baat genomen om in 130

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 80