bondingen der Doponners in den Rus= sisch-DapanscIien oorlog 1904-1905. (met twee schetsen) Japan als staatkundig aanvaller, had tot taak het Russische leger in Mandtsoerije te vernietigen en was dus genoodzaakt tot een over- zeesche expeditie. In verband met de groepeering in 3 deelen van de Russische strijdkrachten te land(Ussuri - Wladiwostok) 1ste Sibe rische legerkorps, (Kwantung-Port-Arthur) llle Siberische leger korps, (Harbin) lie Siberische legerkorps, moest in overweging worden genomen, welk deel men als 1ste object voor de operatiën te land zou kiezen. Naar aanleiding van deze overwegingen, welke, hoewel zeer interessant, in dit artikel buiten beschouwing moeten blijven, werd door de Japanners het llle S. K. als eerste object gekozen. Als gevolg van de keuze van het eerste object moest nu een ant woord verkregen worden op de vraag waar te landen, ten einde strategisch op de beste wijze de tegenpartij aan te vallen, waarbij vanzelfsprekend ook aan de tactische en nautische eischen, aan een landingspunt te stellen, de noodige aandacht moest worden gewijd. Wenschelijk was het een zoodanig punt te kiezen, dat het llle Siberische legerkorps van de rest van het leger kon worden afge sneden. In verband hiermede moest het landingspunt op het Liaotung- schiereiland worden gekozen, doch de nabijheid van de Russische vloot maakte dit zeer gevaarlijk. I. Een landing in het noordelijke deel van Liaotung, bij P'iszëwo of bij P'ulantien (Port-Adamsj bood de volgende voordeelen: 1. onmiddellijke bedreiging van de verbinding met Port=Arthur, 2. na achterlating van zwakke krachten, welke in samenwerking met de vloot, Port-Arthur zouden insluiten, kon men, gebruik makende van de spoorlijn, snel naar het Noorden oprukken. Als nadeelen stonden hiertegenover: 1. de landingsplaatsen waren niet ijsvrij, 2. de kans tusschen twee vuren te geraken was groot. II. Een landing bij Yingkou had de volgende nadeelen: 153

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 27