heerschappij ter zee in de straat van Korea. Een wachten tot de geheele opperheerschappij verkregen was, zoude tijdverlies beteeke- nen en aan de Russen gelegenheid geven zich meer tot den oor log voor te bereiden, terwijl thans de Japanners in dit opzicht een voorsprong hadden. Toch gebood de voorzichtigheid, behalve de gewone veiligheidsmaatregelen, ook een indirecte beveiliging toe te passen, n. 1. door observeering van het eskader van Wladiwostok en het vooruitschuiven van de hoofdmacht der vloot naar Port- Arthur. Landing bij Chemulpho en Chinnampho. Slechts 2 plaatsen aan de W. kust van Korea kwamen in aan merking voor een landing, n.l. Chemulpho en Chinnampho; doch aangezien de laatste bij het uitbreken van den oorlog nog niet ge heel ijsvrij was, viel de keuze op Chemulpho, een beslissing, waar aan de nabijheid van Seoul, de hoofdplaats van Korea, niet geheel en al vreemd zal zijn geweest. Door de bezetting van deze hoofd plaats, toch, werd een deel van het staatkundig doel bereikt (ver krijging van zooveel mogelijk grondgebied). Mocht de vloot tegenover Port-Arthur geen succes hebben, dan bestond het voornemen de 12de Divisie te Fusan te landen met opdracht Seoul te bezettende noodige maatregelen^ tot provian deering van de troepen tijdens dien 8-daagschen tocht waren reeds genomen. Rukte men snel op naar de Yalu, dan verkreeg men bovendien het voordeel, dat de noordelijker gelegen havens gebezigd konden worden als ontschepingsplaats. Snelheid was hier dus een ver- eischtewe zien dan ook 4 ongemobiliseerde bataljons van de 12de Div. sterk 2500 man, (2 van Kokura, 1 van Fukuoka en 1 van Omura) onder bevel van Generaal-Majoor Kigoshi hiertoe aange wezen. Den 5den Febr., 6 u. n., werd het bevel ontvangen's nachts had de inscheping reeds plaats te Sasebo en wel in 3 transportschepen, waarvan 2 bestemd voor de troepen en 1 voor het medevoeren van barakken, debarkementsmiddelen en koelies. Te 2. u. n. van denzelfden dag verlieten deze schepen de haven, geëscorteerd door de 4de Div van de Marine (Adm. Uryu), bestaande uit 4 kruisers. Na bij Single-eil. versterkt te zijn met 1 kruiser en de 9de= en 14de Div. torpedobooten werd de tocht voortgezet naar de reede van Chemulpho. Op deze reede, toebehoorende aan het neutrale Korea, lagen 2 155

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 29