Russische oorlogsschepen (Varyag en Korejetz) voor anker in gezel schap van eenige schepen van andere nationaliteit en nog geheel onkundig van de dien dag plaats gehad hebbende gebeurtenissen bij Port-Arthur. Terwij! de transportschepen, vergezeld door 3 kruisers en de tor- pedobootflottielje de reede opvoeren, bleef de rest van het eskader de wacht houden. Te 6.15 u. n. begon de ontscheping, welke 3 u. 's nachts werd beëindigd; onmiddellijk werden 15C0 man per spoor naar Seoul vervoerd. Daarna verlieten de Japansche schepen de reede. Aangezien nog niets bekend was van het uitbreken van de vijandelijk heden, moesten de Russiche oorlogsschepen deze handelingen lijdelijk aanzien. Nadat deze echter geheel waren afgeloopen werd de oor logstoestand door Adm. Uryu kenbaar gemaakt en weiden de Russische schepen in een gevecht buiten de reede door de Japansche overmacht vernietigd. Door het verrassende en succesvolle optreden der Japanners zou de ontscheping van de later over te brengen troepen zeer worden gebaat; de landing van die troepen zou thans definitief te Chemul- pho plaats hebben, Mobilisatie van de 12de Divisie. Ondertusschen was te 6 Febr. 2. u. n. order gegeven aan de Garde-, 2de en 12de Div. om te mobiliseeren en tevens de 12de Div. aangewezen om het eerst te worden overgebracht. De transportschepen werden te Ujina verzameld, daar voor trans port gereed gemaakt en daarna naar Nagasaki overgebracht. De 12de Div. werd na beëindiging harer mobilisatie (11 Febr.) per spoor naar Nagasaki vervoerd, alwaar zij in 6 groepen werd geëmbarkeerd in 74 schepen met een totalen tonneninhoud van 128C00 ton bruto. De overtocht. Adm. Uryu, die met de 4de Div. (4 schepen) nabij Chemulpho lag, was belast met de directe dekking van den overtocht. Tot indirecte beveiliging zou een aanval op Port-Arthur worden verricht, welke echter door het slechte weer geen voortgang kon hebben. Toen echter den 14den Febr. vernomen werd, dat de transportschepen van de 12de Div. reeds w ren uitgevaren, werd gelast den aanval te herhalen, doch ook dit bevel werd niet uitgevoerd, Nu deze offensieve bescherming niet tot haar recht was gekomen, werd de weg, dien de transportschepen moesten volgen, beveiligd door bij de eilanden Ochonto, Ammato en Single-eil. een oorlogsschip te stationneeren, waarbij het schip, hetwelk bij het laatste eiland was geplaatst, tevens opdracht kreeg elk passeerend transportschip draad- 156

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 30