waren;" Korea zelf bezat geen strijdwaardig leger en sloot trouwens spoedig een verbond me den schender van zijne neutraliteit. Het snel vooruitzenden van detachementen naar Phyöngyang met het doel zich nu reeds de vrije beschikking over Chinnampho te verzekeren was wel heel gewaagd, maar leidde tot het gewensch- te resultaat, dank zij de geringe activiteit van de Russische troepen. Omtrent de redenen, welke geleid hebben tot de bezetting van Gensan en Masampho is niets bekend; vermoedelijk is dit als een zekerheidsmaatregel te beschouwen, wijl men zich daardoor het gebruik van die havens tot wederinscheping verzekerde voor het geval tegenslag werd ondervonden in Korea. Bovendien werden hierdoor de voornaamste plaatsen van het pas verkregen gebied bezet en kon de bezetting, tevens als kustwacht fungeerende, landingspogingen van kleine Russische afdeelingen (Wladiwostok- esk.) verijdelen. Aan te nemen, zooals enkele schrijvers doen, dat de landingen bij de verschillende plaatsen aan de Ooskust van Korea, bij wijze van demonstratie geschiedde, is niet wel mogelijk. De Japanners wisten door hunnen uitstekend ingerichten spionnendienst, d2t nage noeg geen Russische troepen zich in Korea bevonden en dan nog ver verwijderd waren van de gekozen landingsplaats, terwijl men van de Koreanen zelf geen gevaar te duchten had. Onder zulke omstandigheden zou een demonstratie op de aangegeven plaatsen absoluut overbodig zijn en slechts een verkeerd gebruik van krach ten beteekenen. Op een eenvoudige en snelle wijze was dus. kort nadat de oorlog was uitgebroken, een basis op het vasteland verkregen. Door de voorbereidende maatregelen, welke de vooruitgezonden troepen namen, hierbij gesteund door de Japansche kolonie, werd de ont scheping van de 12de Div. zeer gebaat. Dit is een belangrijke quastie, waarop de aandacht gevestigd dient te worden, aangezien wij in mogelijke toekomstige verwikkelingen voor hetzelfde feit kunnen komen te staan en de tegenpartij onmiddelijk na het afbreken van de diplomati eke betrekkingen zich van een haven of ander gunstig gelegen punt door een coup de main zal trachten meester te maken. Landing bij Chinnampho. Wij hebben reeds in het vorige hoofdstuk gezien, dat ook de garde- en 2de Div. den 6en Febr. (Polmann geeft aan 5 Febr.) het mobilisatiebevel ontvingen. Ook deze Divisiën beëindigden 14 Febr. hare mobilisatie, werden den volgenden dag per spoor naar Hiroshima vervoerd en waren ge- 161

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 35