Punt 10 (1). Men overdrijve hierin niet, er wordt veelal veel meer dan noodig en wenschelijk is, medegedeeld; zie punt 34 (1) en punt 40 (4). (2) Onder een voorwaarde t. w. „dat hij daardoor de uitvoering van zijn taak niet in gevaar brengt". Punt II (1). „middels", dat een onnoodig germanisme is, ware te vervangen door „door middel van". (2). Na „storing" ware duidelijkheidshalve toe te voegen „der verbinding" of nog duidelijker „der Communicatie" (vreemde woorden zijn dikwijls héél praktisch). (3). De bedoeling van deze alinea is goed, n. 1. het bestaan van de gemeenschapmiddelen werkt de verkeerde neiging tot onnoodige inmenging in de hand, de redactie is echter minder duidelijk; de meerderen moeten zich weten te beperken in het gebruikte waken (door derden?) tegen de bedoelde fout gaat vrij moeilijk. Aangeteekend zij nog, dat het aanbeveling verdiend had, er op te wijzen, dat een te ruim gebruik leidt tot overbelasting met als gevolg: 1°. onnoodig vermoeien van 't betrokken personeel en 2°. kans op op vertraging van „belangrijke" meldingen. Punten 20 22 behooren o. i. in de OOn thuis, en daar deze tegen woordig „geheim" zijn, niet hier. Punt 29 (l). Is een gulden alinea, die wel dik bad mogen worden gedrukt en waarop o. i. in het V. V. zelve wel wat meer had mogen worden gelet; immers, 't is opvallend, hoe dikwerf er in het voor schrift bevolen wordt allerlei verbindingen te maken. Punt 34 (1). Terecht staat hier „maar ook niet meer", hetgeen wel dik gedrukt had mogen worden, terwijl nog toegevoegd had kunnen worden, dat hetgeen reeds bekend is, niet meer wordt vermeld. (2). Is o. i. een zeer juiste alinea. Punt 37 (I). Waarom is „berichten" dik gedrukt?, „betrouwbare" en „die tijdig inkomen" hadden daarvoor veeleer in aanmerking moeten komen. Punt. 39. (1). Men vermijde liever altijd de woorden „rechts enz." Hoofdstuk II. Punt 47 (1). In het algemeen volkomen juist, echter kan het voor komen, dat men coute que coute het marschdoel bereiken moet (een half ei is beter dan een leege dop), en dit zoowel bij marschen buiten bereik van den vijand, als bij oorlogsmarschen (zie ook punt 80). 175

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 49