ling en werden de reeds mondeling gegeven bevelen voor het inrichten van de stelling in een verdedigingsbevel belichaamd. Uit dit verdedigingsbevel, dat uit den aard der zaak beslissend zal zijn voor het gebruik der artillerie, nemen wij de volgende hoofdzaken over (zie ook verslag, Bijlage XXIX). „2. De 1ste brigade zal in afwachting aankomst det. Tjibitoeng stelling nemen in de lijn kampong, 150 M. Noord van de e van Tjikempoeng 1, Zuidpunt klapperbosch, Zuid van Sitoe Tjibinong. R. vak, Inf. XVI en 1 sectie mitr., van af genoemden kampong tot en met grooten weg. L. vak, Inf. XXI en 1 sectie mitr., van af Kali-Baroe tot en met Z. O. punt klapperbosch. De stelling wordt eerst op nader bevel bezet. 3. 2 compagnieën Inf. XX op voorposten in lijn Tjikempoeng 4 Sampora ter beveiliging werkzaamheden aan de stelling. 4. De begroeiing aan weerszijden van den grooten weg opruimen (opdracht voor vakcommandanten). 5. De A. C. bereidt stellingen voor in beide vakken bij kampong 150 M. Z O. van Tjitjoeroeg 2 en in klapperbosch ten Z. van Sitoe Tjibinong tot het brengen van vuur in algemeen Z. richting. In Tjirioeng wordt stelling verkend tot het brengen van vuur vóór de stelling. Omtrent seingemeenschap tusschen A. C. en Brig. C zullen nadere bevelen volgen. 9. Mijn standplaats zal nader worden bekend gemaakt Gedicteerd aan enz. Comdt. Ie Afd. V. A. enz." Zonder dat deze bepaald door het gevecht zijn uitgelokt, werden nog de volgende maatregelen genomen, waarbij we in het oog moeten houden, dat den 23sten aanraking met den vijand wétd verkregen, op dien datum het commando over alle roode troepen overging op een opperofficier (later aan te duiden als A. B.) en de 24ste een rustdag was. Het vooruitgeschoven detachement kreeg opdracht om voor over macht terug te wijken op Tjirioeng, hetgeen op den 25sten ook werkelijk geschiedde, zoodat dit detachement, bestaande uit Inf. XIV, een sectie 7 cM. L/14 Ktl. enz., ten slotte aldaar den linkervleugel van de stelling vormde. De wijze, waarop de artillerie van dit detachement tijdens den terugtocht gebruikt werd, laten wij buiten beschouwing, om later het gebruik bij de bezetting van Tjiri- 136

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 4