gewennen, zoo dat het een tweede natuur wordt en de nadeelen aan het in het donker afmarcheeren verbonden door de „Gewandtheit" van den troep worden verkleind. Bij Duitsche manoeuvres is de „slag" als regel om 11 uur achter den rug en zit tegen 1 n, m, alles rustig in het kwartier. (2). Had o. i. wel wat imperatiever gezegd mogen werden (zie voren). (4). Ook hierin is veelvuldig oefenen broodnoodig, de zenuwen maken veelal, dat de troep onnoodig vroeg wordt opgeschrikt en daardoor al moe is, voordat ze den eigenlijken marsch in gaat. Het plaats nemen in de marschcolonne op een bepaa'd tijdstip kan gerust meermalen tot eene afzonderlijke brigadeoefening worden gemaakt, waarbij te vroeg aantreden als ernstige fout worde aange rekend. Punt 62 (3) en (4) Men bedenke, het gaat hier over marschen buiten bereik van den vijand; bij oorlogsmarschen is er van een vooraf vastgestelde groote rust uiteraard geen sprake. Punt 63(1). Bij verlengde rusten Iegge men steeds de veldzakken af en bij alle rusten late men de menschen z. m. even zitten. Punt 64. Ware te doen luiden: „Bij afzonderlijk marchetrende enz." Punt 65. (3) Echter dan nog niet laten aantreden. Punt 67. Waarom is het woord „munitie" opgenomen? Het zijn hier marschen buiten bereik van den vijand. Punt 69. (3). Wat voor zin heeft het bij een marsch buiten bereik van den vijand een V.S achter den G.T. der laatste troepenaf- deelingen te plaaisen? Bovendien wordt die G.T. dan veelal ge volgd door den overeenkomstigen B.T.zie 69(1). Punt 72.(1). Het eerste gaat op, indien de nachtmarsch wezenlijk den geheelen nacht in beslag neemt en dus niet door een afdoen- den rusttijd wordt voora/gegaan. Is dit wel 't geval, b.v. als men te 4 v.m. den marsch in gaat, dan zijn er veel minder bezwaren aan verbonden. Intusschen blijft één bezwaar, n 1. het opbreken gedurende de duisternis. (5). Men houdt toch altijd alleen noodzakelijke rusten? Punt 75(1) (2) (3). Kan toch ook gelden voor marschen buiten het bereik van den vijand? Punt 76. Geldt evenzoo voor marschen buiten bereik van den vijand. Punt 78(1). De Cav. wordt niet belast met den veiligheidsdienst; hier had o. i. moeten staan „gebezigd" instede van „belast". „Dan wel op zich zelf" lijkt al heel weinig gewenscht, want 178

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 52