gevechtschieten mag de bajonet niet worden opgezet (punt 175); PDer Anzug ist der Hauptübung des Schulschiessens, zu dem Brotbeutel, Feldfiasche, Schanzzeug und Zeltbahn hinzutreten". In het Duitsche exercitiereglement voor de infanterie staat in punt 42 „Das Aufpfianzen kann bei allen Lagen des Gewehrs und wahrend der Bewegung geschehen; es wird auf kommando oder auf Signal, aber nur im Rühren ausgeführt. Nach dem Auf pfianzen wird das Gewehr wieder in die frühere Lage gebracht. Zir icho'inung des Gewehrs is bei Friedensübungen das Auf pfianzen des Seitengewehrs zu mterlassen: es genügt, den ein- zelnen Mann hierin auszubild^n (Cdo. „Seitengewehr pflanzt auf"). Bei jeder Gelegenheit aber, wo in wirklichkeit das Aufpfianzen stattfinden würde, musz dies durch Kommando oder Signal befohler und vom Manne angedeutet werden". (Schijnbewegingen dus). In V. V, punt 83 (13), is voorgeschreven, dat bij nachtelijke oorlogsmarschen de bajonet steeds op het geweer is. In punt 60 oud V. V., kwam bovendien nog voor: „de commandant der veiligheidstroepen bepaalt, in hoeverre de daarbij ingedeelde in- fanttrie de bajonet moet hebben opgeplant". Deze bepaling komt niet voor in het niiuw punt 152 en terecht. Immers voor ieder geldt de algemeene regel van pu ,t 36 R. I., 1, welks tweede zin luidt: „Alleen als het scHeten door gemis aan munitie of om het gevaar voor eigen kameraden, mocht worden uitgesloten, zal het geweer als stootwapen worden aangewend", terwijl de eerste zin uitdrukkelijk en zeer terecht voorschrijft, dat zelfs bij dreiging van bet handgemeen de man niettemin op het gebruik van het geweer als vuurwapen bedacht moet blijven. Dus zoo lang mogelijk vuur wapen en eer; t als het ha .dgemeen zeker zal volgen, op het laatste oogenblik levendig vuur met opgeplante bajonet (punt 90, R.I.I.). V V. schrijft voorts in punt 223 (2) het opplanten der bajonet door de dubbelposten voor; Oud V.V., (punt 133) (2), gebood zulks niet Evenmin Ned V.V., noch ook de Duitsche F. O. Het Eng. V.V. verbiedt het uitdrukkelijk onder de navolgende bewoordingen„Except at night or in a log, the bayonets of sentries should not be fixed". Ook het Fr. V V. (art 33) vestigt uitdrukkelijk de aandacht op het gebruik van het geweer als vuurwapen door de' dubbelposten, het geen trouwens ons V.V. óók doet in punt 223 en (8). Doch waarom dan het opzetten der bajonet, zelfs overdag, bevolen? D.i. in rust, niet in de houding. 197

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 71