Alhoewel niet voorgeschreven, ziet men dikwijls een spits, doorz. patr., sluippatr., gevechtspatr., ja zelfs voor- of zijtroepen met de bajonet op loopen. Zulks is in strijd met de krijgstucht, wijl de de bajonet in de scheede behoort. Het is voorts onverstandig, wijl het de trefkans vermindert, hinderlijk is in de bewegingen (b.v. bij een dragen als een jager) en gevaarlijk bij het afdalen of be klimmen van steile hellingen. Ten gevolge van de gebiedende bepaling v. V.V., 223 (1), zullen de Ind. gevechtsschietoefeningen No. 1 en 5 (blz. 200, V. S. I.) met opgezette bajonet moet n geschieden, terwijl ik zeer vrees, dat bij de nog heerschende opvatting ook 2, 7, 9, 11 en 12 zoo zullen plaats hebben. Zooals als bekend nag worden verondersteld, is de loop bij onverwachts schieten met bajonet op in abnormale trilling Zelfs kan bij veel schieten met bajonet op, ook met losse patronen, de loop geheel ontregeld worden (Zie I.M.T., Januari, Februari en Juli 1914, de zeer lezenswaardige artikelen der heeren Asbeek Brusse, Meyroos en van Ammerstol en het artikel van den heer von Schmied in M. Sik meen jaargang 19(9 of 1910 Punt 187 Holl. Schietv. luidt: „Is bij het vuren de bajonet op het geweer geplaatst, dan valt het schot in den rtgel iets rechts 5 c.M. per ICC M.) en lager (idem) Bij vele gewi ren is die invloed ech ter minder, bij sommige vertoont hij zich zelfs in tegengestelden zin". Afgezien van het feit, dat een patrouille, b v. op 6C0 M schietend op vijandelijke verkenners en normaal richtend 30 c.M. te veel rechts kan schieten, is in de evenbedoelde afwijking, evenals trouwens in de door mij genoemde artikelen, te lezen: Loop en schiet zoo wei nig mogelijk met de bajonet op, a. om het geweer te sparen, b. om uw trefkans niet te verminderen, c. om geen hinder er van te hebben in het terrein, d. om geen gevaar op te leveren voor uzelf of voor anderen. Ik woonde de periode van het model '71—'88 nog 1 jaar bij Toen bestond de bepaling, dat steeds de bajonet op moest zijn. Alleen terugkeerende wachten moesten ingevolge den „Garnizoens dienst" (de oudere lezers zullen zich dit geelwitte dikke boekwerk, gewrocht tijdens Hannibal over de Alpen strompelde, nog wel her inneren) met afgeslagen bajonet huis toe gaan. Ook bij oefeningen en manoeuvres buiten gevecht gestelde afdeelingen „konden hun bajonet wel afslaan". 198

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 72