flanuulling, irerkiDijze en organisatie nan de Intendance. De opvatting van de taak van een bepaald dienstvak en de wijze van uitvoering zijn voor een groot deel afhankelijk van de inzichten en denkbeelden der personen, waaruit dat dienstvak, althans in de hoogere lagen, is gevormd. Onze intendance betrekt haar officieren uitsluitend uit de militaire administratie; zij draagt daarvan onmiskenbaar den stempel. Ziedaar de aanleiding tot ondervolgende beschouwingen, waarin, zonder in details af te dalen, de gevolgen van een en ander zullen worden besproken en tevens zal worden getracht een middel tot verbetering aan de hand te doen. Waar daarbij zal worden gewe zen op de onnoodig voorname plaats, welke aan de administratie en alles, wat daaraan vastzit, wordt toegekend, in zoodanige mate, dat het den voor de intendance veel nuttigeren arbeid schaadt, zit daarbij geenszins geringschatting voor van de administratie op zich zelf en doet het evenmin iets af aan de waardeering, die ik voor eiken degelijken administrateur gevoel, doch geschiedt dit slechts om er uitdrukkelijk aan te herinneren, dat de administratie, zij moge voor den kwartiermeester grootendeels het doel wezen, voor den intendant slechts het middel behoort te zijn. Van een vergelijking van militaire administratie en intendance als dienstvakken is even min sprake. Beide dienstvakken loopen in taak en werkwijze te zeer uiteen en ik wil daarom juist zeggen, dat het niet alleen hoegenaamd geen vereischte behoort te zijn, dat de intendant eerst kwartier meester is geweest, doch, dat het zelfs ten zeerste ongewenscht is, dat het geheele dienstvak der intendance, zooals sedert menschen- heugenis niettemin het geval is, uitsluitend uit oud-kwartiermeesters bestaat. En nu ter zake. Het was naar aanleiding van gedurende het eerste jaar der mo bilisatie gerezen klachten betreffende de legervoorzieningen en de besprekingen daarover in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 204

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 78