aan het eind van dien weg wacht geen aanlokkelijk beeld: de groote Bureaucratius, wiens attributen, met dreigende hand voorgehouden, als de bliksemende stralenbundel van Zeus, voor eiken indringer niet anders dan een onmidde ijken ondergang voorspellen. Weg met hem van deze plaats! De werkkring van den intendant worde, voor zoover slechts eenig- zins mogelijk, vrijgemaakt van eiken rompslomp. Waar deze noodig is, worde hij opgedragen aan geroutineerde ambtenaren, met een voldoende betaling, in overeenstemming met de waarde van hun arbeid en de tamelijk zelfstandige p isitie, die ze daarbij innemen. Alleen op deze wijze kan men geraken tot den toestand, dat zij, die speciaal voor de intendance zijn opgeleid, ook intendant kunnen zijn. De bestaande werkwijze van de intendance is almede een gevolg van de verouderde organisatie, welke nog steeds niet is ontgroeid aan de toestanden van een twintigtal jaren geleden. Hoewel de werk kring der intendance zich in den loop der tijden belangrijk heeft uitgebreid, is van eenig specialiseeren en decentraliseeren niets te bekennen. Ten deze heeft ook de scheiding van intendance en mili taire administratie zoo goed als niets uitgewerkt. Een zoodanige vasthoudendheid moet wel verbazen; de redenen zijn onnaspeurlijk. Of zouden deze zijn te zoeken in den omvangrijken administratie ven arbeid, in te groote verzorging der details, zoodat men door de vele boomen het bosch niet meer ziet? Het heeft er wel wat van. Ter beoordeeling van de mogelijkheid op verbetering, heeft men de taak der intendance onder de oogen te zien. Deze zou zijn te onderscheiden in: a. de algemeene verpleging van het leger, b. de verpleging van gemobiliseerde troepen. Hieronder zal worden aangetoond, dat onder „verpleging" niet uitsluitend dient te worden verstaan de verkrijging en distributie van verplegingsartikelen. Hoewel ook dit gedeelte van de intendance- taak reeds op zichzelf zeer veel arbeid meebrengt en een veel meer diepgaande studie vereischt, dan er nog steeds noodig voor wordt geoordeeld, dan er althans aan kan worden gegeven, heeft de om schrijving verpleging een veel wijdere beteekenis, zit daaraan, zooals hieronder zal blijken, veel meer vast dan zoo op 't oog schijnt. In de verplegingstaak zouden we de volgende verdeeling kunnen maken le. kleeding en uitrusting, 2e. voeding, 3e. nachtleger en kazerneering. 210

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 84