Wat de kleeding en uitrusting betreft, rust op de intendance de zorg: a. dat het leger in het bezit zij van een doelmatige kleedingen uitrusting, in overeenstemming met de diensten der verschil lende wapens, met den landaard van den soldaat, met het klimaat, een verzekerde wijze van aanschaffing enz b.voor een met de eischen der billijkheid, maar vooral met de eischen van den dienst bij den troep overeenkomend stelsel van verstrekking, in dier voege, dat het, zooveel maar moge lijk is, gekenmerkt worde door eenvoud en geringe admini stratieven arbeid bij den troep, c. voor de mogelijkheid om onder alle omstandigheden van een voldoende hoeveelheid verplegingsartikelen ter beschikking van het leger te kunnen stellen. Als men aan deze eischen de aandacht schenkt, welke zij ver dienen, wordt het dan niet klaar en duidelijk, dat al het overige, voornamelijk de bewaring en de beschikbaarstelling, het essentiëele van den magazijnsdienst, daarbij vergeleken, bijzaak is, althans in geen geval een eerste plaats inneemt? Het is hier niet de plaats, noch ligt het in mijn bedoeling om vorenbedoelde hoofdeischen aan den bestaanden toestand te toetsen en de voldoening daaraan, aan de hand daarvan, te critiseeren. Dat kan de lezer, en ik zou zoo zeggen, het best nog de troepen officier, zelf. Voor de voeding, het onder 2e genoemde punt, gelden overeen komstige eischen als hiervoren voor de kleeding en uitrusting gesteld, m. aw.het is ook een eerste plicht der intendance te zorgen voor rationeele en doelmatige voedingssystemen, niet alleen gebaseerd op de eischen der voedingshygiène, maar zich tevens aanpassende aan de omstandigheden, waaronder de toepassing moet plaats hebben, en rekening houdende met de bijzondere eischen van landaard, klimaat en niet minder met de land--productie. Het ontwerpen van deze systemen en het ter zake meegaan met de wisselende omstandigheden van samenstelling en taak van het leger, dat alles is intendance-arbeid. Het is mooi werk, vooral voor degenen, die niet alleen de wetenschappelijke opleiding hebben genoten, doch bovendien in de eischen van den troep en in de practijk van de toepassing, uit eigen aanschouwing, een degelijk inzicht hebben verkregen. Daarom is de intendant, ex-troepen officier, voor dit werk bijzonder geschikt. Wel ontvangt de intendance bij dergelijke ontwerpen de inzichten van de troepencommandanten, 211

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 85