zooals gezegd, slechts de belichaming van uitgewerkte systemen. Het komt er dus in de eerste plaats op aan, deze daarin voor een ieder duidelijk en overzichtelijk neer te leggen. De minu- tieuse uitwerking van tal van details, betreffende gevallen, die zich bij mogelijkheid zouden kunnen voordien, schaadt veel meer aan de duidelijkheid dan dat zij de volledigheid in de hand werkt; er blijven toch steeds onvoorziene gevallen over. Geeft een systeem uit zichzelf te veel aanleiding tot talrijke detailrege lingen, dan is daarmee voor de practijk het systeem reeds veroor deeld. Het is niet zoozeer de zaak tarieven te maken, waartegen uit een formeel standpunt weinig is in te brengen; de geheels bewerking dient gericht te zijn op de duidelijkheid voor degenen, die ze hebben toe te passen Voor het eerste heeft de troep en zeer terecht hoegenaamd geen bewondering, het laatste zal in hooge mate worden gewaardeerd. Als derde punt van intendancezorg noemde ik nachtleger en kazerneering. Hoewel in dit opzicht zijn aanwezigheid bij de inten dance niet zoozeer als een bepaalde vereischte is te beschouwen, zou de intendant, ex-troepenofficier, ook voor dezen arbeid zeer goed op zijn plaats zijn. Zeker ben ik er van overtuigd, dat hij zou trachten zijn arbeidsveld te deze niet onnoodig uit te breiden en zelfs integendeel, zoowel in het belang van de intendance als van den dienst in 't algemeen, pogingen in het werk stellen om elk onderdeel, dat alleen uit hoofde van vroegere toestanden nog onder de intendance ressorteert, geplaatst te krijgen onder het be heer en toezicht van hen, tot wier zorg het specifiek behoort. Ik heb hier het oog op het materieel in de hospitalen, dat van en met de eerste menschelijke bekleeding: de kinderluier, tot de allerlaatste uitrusting de doodkist, door de intendance wordt bezorgd. In elk hospitaal is namelijk een bewaarplaats der intendance. Alle in de ziekenvertrekken, keukens, badkamers enz. van de in richting in gebruik zijnde goederen, worden beschouwd als tot den voorraad van genoemde bewaarplaats te behooren en als zoo danig verantwoord. Niet de inventaris van het hospitaal dus wordt beheerd, doch het magazijn der intendance. Dit nu is een anomalie. Het materieel in een hospitaal toch wordt in hoofdzaak gevormd door eerstbedoelde, over de geheele inrichting verspreide goederen en niet door den betrekkelijk geringen voorraad in het magazijn, welke voorraad trouwens moet worden be schouwd als eene reserve van de werkelijk in gebruik zijnde goederen. 213

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 87